Dodana: 1 marzec 2017 13:11

Zmodyfikowana: 1 marzec 2017 13:12

Białystok czeka dworcowa rewolucja

Z opóźnieniem, ale ruszają prace przy budowie nowego Dworca PKS w Białymstoku. A już jesienią PKP planuje zmiany na dworcu kolejowym. Jednak zanim inwestor przystąpi do prac projektowych, proponuje konsultacje społeczne w formie warsztatów kreatywnych, podczas których mieszkańcy będą mogli przedstawiać swoje pomysły, uwagi i oczekiwania. Pierwszy etap konsultacji już 1 marca o godzinie 17.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego ul. Pałacowa 2/1, Białystok.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Zapowiadane przez PKP zmiany na białostockim dworcu będą dotyczyły tylko miejsc nie objętych ochrona konserwatora zabytków – bez większych zmian pozostanie główny budynek. Natomiast mają zostać wyburzone przybudówki. Powstaną wiaty, parking i przejście podziemne prowadzące do dworca. W ich miejsce ma powstać m.in. parking i wiata.

Klasycystyczny budynek dworca PKP w Białymstoku powstał w 1861, podczas uruchamiania linii warszawsko - petersburskiej. Pierwszy pociąg osobowy, przemierzający całą trasę z Warszawy do Petersburga, pojawił się w Białymstoku we wrześniu 1862 r. Zwiększająca się liczba przewozów pod koniec XIX w. sprawiła, że dworzec rozbudowano. Podczas I wojny światowej budynek został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie. Po zakończeniu działań wojennych dworzec odbudowano.

Podczas II wojny światowej dworzec został zbombardowany. Nie odzyskał już dawnej świetności mimo powojennej odbudowy i późniejszych remontów. W 1989 roku PKP rozpoczęły prace modernizacyjne dworca, które potrwały 14 lat.
Odnowiony budynek dworca został oficjalnie otwarty 28 listopada 2003.
W 2008 r. w rankingi Gazety Wyborczej został uznany za najpiękniejszy dworzec kolejowy w Polsce.

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook