Dodana: 3 czerwiec 2015 08:20

Zmodyfikowana: 3 czerwiec 2015 08:20

Stowarzyszenie 9/12 z wyróżnieniem w ramach Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP

Program Edukacji Antydyskryminacyjnej „Różnorodność – podaj dalej!”, który od 5 lat realizuje białostockie Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 otrzymał wyróżnienie Kapituły Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP. Nagroda, która jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, została przyznana za nowatorską formę wspierania działań na rzecz dobra wspólnego.

Ilustracja do artykułu 9_12 - Nagroda Obywatelska Prezydenta RP.jpg

W ramach programu Stowarzyszenie 9/12 od 2010 roku prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla klas ze szkół ponadpodstawowych w Białymstoku i województwie podlaskim. Program dwukrotnie uzyskał honorowy patronat Marszałka Województwa Podlaskiego, ostatnia jego edycja w 2014 roku była realizowana także pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

- Bardzo się cieszymy, że nasze kilkuletnie starania zostały docenione przez Kapitułę Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP. To dla nas wyraźny sygnał, że nasze działania są potrzebne i doceniane, oraz że są widoczne także w skali ogólnopolskiej. To wyróżnienie podkreśla znaczenie edukacji antydyskryminacyjnej jako istotnego działania na rzecz dobra wspólnego wszystkich osób żyjących w Polsce, w tym również w Białymstoku i województwie podlaskim. Warto przypomnieć, że edukacja antydyskryminacyjna skupia się na przekazywaniu wiedzy na temat mechanizmu dyskryminacji, nie skupia się w szczególny sposób na żadnej konkretnej grupie dyskryminowanej, ale też żadnej nie wyklucza, jest także jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania przemocy motywowanej uprzedzeniami związanymi np. z kolorem skóry, płcią, orientacją seksualną, narodowością, wiekem, wyznaniem lub bezwyznaniowością – komentuje Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9/12, koordynator dotychczasowych edycji programu „Różnorodność – podaj dalej!”.

Program „Różnorodność – podaj dalej!” będzie kontynuowany także w roku 2015. Stowarzyszenie 9/12 otrzymało na jego realizację dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Tegoroczne plany przewidują oprócz warsztatów dla młodzieży także działania edukacyjne skierowane do pracowników i pracowniczek instytucji kultury oraz systemu edukacji, ogólnopolską konferencję, a także wydanie publikacji poświęconej dobrym praktykom antydyskryminacyjnym w instytucjach i organizacjach.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook