Dodana: 30 sierpień 2018 11:24

Zmodyfikowana: 30 sierpień 2018 11:24

Powstało Stowarzyszenie Podlaskie Hospicjum Dziecięce „Obok Nas”

Obok nas znajdują się osoby chore i cierpiące. Rodzice, którzy walczą o kolejny oddech ich śmiertelnie chorego dziecka. Obok nas są ludzie, którzy wymagają stałej pomocy, wsparcia, troski i uwagi. Są również osoby starsze, zamknięte w swoich mikroświatach, dla których samotność jest gorsza niż niejedna choroba…

Ilustracja do artykułu hospice-1750928_960_720.jpg

Właśnie dlatego zostało powołane Stowarzyszenie Podlaskie Hospicjum Dziecięce „Obok Nas”. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Państwa redakcji na briefing poświęcony powstaniu nowej organizacji połączony z otwarciem Klubu Seniora w  Parafii Przemienienia Pańskiego w Białymstoku. Briefing oraz uroczystość otwarcia Klubu odbędzie się w poniedziałek, 3 września o godzinie 13.00, przy ulicy Klepackiej 11 w Białymstoku (budynek parafii Przemienienia Pańskiego).

 

Kilka słów o Stowarzyszeniu

 

Tworzą je lekarze Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku, duchowni z Parafii Przemienienia Pańskiego w Białymstoku, wolontariusze oraz osoby z bogatym doświadczeniem w zakresie organizacji opieki i pomocy dla osób cierpiących, przewlekle i nieuleczalnie chorych, gotowe nieść bezinteresowną pomoc wszędzie tam, gdzie ich wsparcie może być potrzebne.

 

- To Stowarzyszenie powstało z połączenia miłości do drugiego człowieka, wrażliwości na los i potrzeby dzieci nieuleczalnie chorych i ich bliskich oraz osób starszych. W regionie dotąd brakowało miejsca, które podjęłoby się wyzwania organizacji pomocy na tak szeroką skalę – mówi Arnold Sobolewski ze Stowarzyszenia „Obok Nas”.

 

Jego podstawowym celem jest organizacja profesjonalnej i kompleksowej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w ramach domowego hospicjum. To bowiem dom, a nie szpitalna sala jest jedynym miejscem do tego, aby dziecko mogło godnie od nas odchodzić. Otoczone miłością rodziców i profesjonalnym wsparciem zespołu medycznego może, bez bólu i cierpienia, spokojnie umrzeć.

 

Podlaskie Hospicjum Dziecięce będzie wspierało rodziny z całego regionu. Zespoły medyczne są do dyspozycji hospicyjnych rodzin przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

 

- Nasi podopieczni, o każdej porze, mogą liczyć na pomoc medyczną i wsparcie w pielęgnacji. Hospicjum dziecięce to jednak nie tylko opieka medyczna, to również niezbędna rehabilitacja, wsparcie duchowe i psychologiczne – dodaje Arnold Sobolewski.

 

Opieka nad dzieckiem w hospicjum domowym, wymaga od rodziców 24-godzinnego poświęcenia. Jest wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Często prowadzi to do sytuacji, w której oni sami wymagają pomocy lekarskiej – badań, wizyty u specjalisty czy rehabilitacji. Jeśli mogą liczyć na pomoc to sytuację można opanować, ale zdarza się tak, że są kompletnie sami. Dlatego tak ważne jest zorganizowanie opieki wyręczającej. Miejsca, do którego można przywieźć podopiecznego hospicjum, w którym znajdzie on czułą, pełną ciepła i troski opiekę. Z opieki wyręczającej na podobnych zasadach mogą również skorzystać te rodziny, w których są osoby starsze.

 

Również właśnie z myślą o seniorach Stowarzyszenie „Obok nas” we współpracy z Parafią Przemienienia Pańskiego stworzyło Klub Seniora. To miejsce dla osób starszych z całego Białegostoku, ale w szczególności z pobliskich osiedli: Starosielc, Klepacz, Bacieczek, Zielonych Wzgórz, Leśnej Doliny i Słonecznego Stoku.

 

Kolejnym celem Stowarzyszenia jest aktywna obecność w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku. „Obok Nas” chce na co dzień być obecne w życiu małych pacjentów Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz Kliniki Onkologii i Hematologii. Odpowiednia atmosfera, kolorowe i dobrze wyposażone sale i korytarze, uśmiechnięci i pomocni wolontariusze,  przyspieszają efekty leczenia.

 

Stowarzyszenie „Obok nas” zaopiekuje się także rodzinami, które spodziewają się nieuleczalnie chorego dziecka. Opieka perinatalna to pomoc przed, w czasie i po porodzie. Rodzice otrzymają pełne wsparcie duchowe, psychologiczne  i medyczne, umożliwiające oswojenie się z nieuleczalną chorobą dziecka i odpowiednie przygotowanie do dalszej ciąży i porodu.

 

Konferencja prasowa połączona z otwarciem Klubu Seniora  odbędzie się 3 września 2018 roku o godzinie 13.00 w budynku Parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Białymstoku przy ulicy Klepackiej 11. Swoją obecność zapowiedzieli współtwórcy Stowarzyszenia – szefowie klinik: Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz Onkologii i Hematologii z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, przedstawiciele władz miejskich i białostockiej Kurii Metropolitalnej.

 

fot.: pixabay

facebook