Dodana: 9 marzec 2018 08:30

Zmodyfikowana: 9 marzec 2018 08:30

100-lecie Kobiet. Śniadanie z wizytówką

Pierwsze wydarzenie w ramach "100-lecia Kobiet" za nami. "Śniadanie z wizytówką" uświadomiło, jak wielka jest potrzeba rozmawiania o zdrowiu, leczeniu i profilaktyce, i jak ważne jest dzielenie się miedzy sobą doświadczeniami i... wizytówkami.

Ilustracja do artykułu 28870904_2047240308893986_6846416974948335616_n[1].jpg

Departament Zdrowia UMWP zorganizował stoisko edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki nowotworu piersi.

 

***

"100-lecie Kobiet"

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest również niezwykle istotna dla kobiet. W naszym państwie, jako jednym z pierwszych w Europie, kobiety uzyskały prawa publiczne. Od 1918 roku mogły brać udział w wyborach i startować na stanowiska publiczne. Zaczęły oficjalnie funkcjonować w sferze publicznej. Jest to dobry czas, by mówić również o sytuacji kobiet we współczesnej Polsce. W związku z tym powstała inicjatywa "100-lecie Kobiet".

Inicjatywa obchodów „100-lecia Kobiet” powstała oddolnie. Tworzą ja kobiety z różnych środowisk: akademickich, pozarządowych i biznesowych. Chcą do końca roku w przestrzeni województwa podlaskiego w wyraźny sposób włączać do debaty publicznej różne tematy i działania związane z kobietami.

 


***

Inne ciekawe wydarzenia w ramach "100-lecia Kobiet" to m.in.
1) Konkurs dla młodych kobiet „Kobiety kobietom”. Laureatki konkursu znajdą się w realnym środowisku pracy swoich mentorek, które będą wspierały je w rozwoju, utwierdzały w słuszności wyboru drogi zawodowej.
2) „Śniadanie z wizytówką”. Jest to cykliczne wydarzenie mające na celu łączenie kobiet różnych zawodów, aktywnych społecznie.
3) Spacery herstoryczne. Wielokulturowe spacery śladami kobiet, które działały w Białymstoku i Supraślu, zarówno w dziedzinie sztuki, kultury, jak też na rzecz lokalnej społeczności i przedsiębiorczości.
4) Konkurs literacki "Polka Niepodległa".
5) Debaty tematyczne na temat kobiet w życiu publicznym współczesnej Polski.
6) „Kobiety w literaturze” – spotkania z podlaskimi pisarkami.
Ponadto będą warsztaty, wykłady, pokazy mody i wiele innych wydarzeń.


Inicjatorki akcji „100-lecie Kobiet” (alfabetycznie):
Bożena Bednarek (Stowarzyszenie Szukamy Polski, Federacja Organizacji Pozarządowych M. Białystok, Podlaska Redakcja Seniora)
Danuta Kaszyńska (Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet)
Dorota Ostrożańska (Inicjatywa My, Kobiety)
Małgorzata Paszko (Podlaskie Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu)
Marta Siemieniuk (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej)
Dr Eliza Szadkowska (Pełnomocniczka Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi)
Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja SocLab)
Dr Małgorzata Wenclik (Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Federacja Organizacji Pozarządowych M. Białystok)
Elżbieta Wierzbicka (Podlaskie Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu)
Ewa Wierzbicka-Nosal (Kobieta i Rozwój)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook