Dodana: 13 maj 2019 14:22

Zmodyfikowana: 13 maj 2019 14:43

Będzie jaśniej, bezpieczniej i oszczędniej – w Suwałkach i Grajewie zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne

Łączny koszt inwestycji to ponad 6 milionów zł, zaś dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wyniesie 4,7 mln zł. Wymiana oświetlenia pozwoli na oszczędności zużycia energii sięgające prawie 70 procent. W poniedziałek, 13 maja br. w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy na dofinansowanie projektów. W spotkaniu wzięli udział beneficjenci projektu – prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski, a także poseł do Europarlamentu Karol Karski i radny wojewódzki Paweł Wnukowski. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu Podpisanie umów na dofinansowanie wymiany lamp ulicznych w Suwałkach i Grajewie (12).jpg

- Projekty, które będą realizowały samorządy Suwałk i Grajewa pozwolą zaoszczędzić pieniądze, wpłyną bardzo pozytywnie na środowisko, ale też unowocześnią systemy oświetleniowe w obu miastach – mówił podczas spotkania marszałek Artur Kosicki – W tych działaniach łączy się wiele aspektów z różnych obszarów – wiążemy innowacyjność i ekologię, a także oszczędności, co z kolei ma ogromne znaczenie da budżetów samorządowych.  

Suwałki i Grajewo bez starych lamp
Oba projekty dotyczą wymiany starych, sodowych i rtęciowych opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne LED-y. W Suwałkach wymianie zostanie poddanych 2184 lamp.
Jak podkreśla Czesław Renkiewicz, dzięki tej inwestycji praktycznie całe miasto zyska nowe, energooszczędne i przyjazne środowisku oświetlenie.
- W naszym mieście jest około 6,5 tys. punktów świetlnych. Część z nich już wcześniej wymieniliśmy, a po realizacji tego projektu będziemy mieli prawie 6 tys. zmodernizowanych lamp ulicznych.

Również Grajewo prawie w całości zrealizuje program wymiany oświetlenia ulicznego. W mieście jest ponad 2 tys. punktów oświetleniowych - inwestycja zakłada wymianę 1766 jego sztuk, a tyle właśnie jest tam jeszcze niewymienionych.
- Grajewo dotrzymało  pokaźną kwotę dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, to prawie 3 mln zł. – podkreślał Dariusz Latarowski - Dzięki tym pieniądzom możemy zrealizować projekt wymiany oświetlenia. Bez dotacji nie byłoby nas stać na taką inwestycję.
W ramach projektu, w Grajewie zostanie też zamontowany inteligentny system zarządzania i sterowania oświetleniem ulicznym, umożliwiający redukcję mocy w godzinach nocnych.

Nowoczesne oświetlenie równa się oszczędność i ochrona środowiska
Wymiana oświetlenia ulicznego to z pewnością poprawa widoczności, a tym samym bezpieczeństwa. Ale są także inne pozytywy tej inwestycji – to przede wszystkim oszczędność zużycia energii,  ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery i eliminację niepożądanych zjawisk, np. "zanieczyszczenia światłem".
Jak informował Czesław Renkiewicz, w Suwałkach dzięki realizowanemu projektowi, oszczędności w zużyciu energii mogą wynieść około 67proc. Podobnie będzie w Grajewie. Tam szacunkowa wysokość oszczędności to 60 -70 proc. A mniejsze zużycie energii równa się niższej emisji szkodliwych gazów przy jej wytwarzaniu – to z kolei wpływa na jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy.

Jednak modernizacja systemów oświetleniowych to tylko jeden z etapów unowocześniania systemu energetycznego. Wicemarszałek Stanisław Derehajło przypomniało rządowym programie Energia Plus.
- Kolejnym krokiem, który powinien się znaleźć w polu zainteresowania samorządów jest budowanie własnych źródeł energii – mówił Stanisław Derehajło -  Rządowy program  Energia Plus wspiera tego typu inwestycje. To da spore oszczędności, które będzie można przeznaczać na inne projekty społeczne.

Obecny na spotkaniu poseł do Parlamentu Europejskiego Karol Karski zwrócił uwagę, że pieniądze na dofinansowanie modernizacji oświetlenia pochodzą z funduszy unijnych.  
- Unia Europejska przyjmuje pewne standardy w zakresie wydatkowania środków i  jeżeli dokonują się pewne inwestycje w zakresie wymiany oświetlenia ulicznego, to przepisy unijne zakładają, że ma być to oświetlenie energooszczędne, a to z kolei powoduje ograniczenie emisji co2 i oszczędności - mówił Karol Karski – Projekty, których dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dzisiaj się finalizuje, to świetny  przykład tego jak pozytywny wpływ na nasze życie ma Unia Europejska.

Zakończenie wymiany oświetlenia w Suwałkach i Grajewie planowane jest na ostatni kwartał 2020r. 

ak 

***
Beneficjent: Miasto Suwałki

Tytuł projektu: „Jasno – oszczędnie – bezpiecznie modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Suwałkach – etap II”

Wartość całkowita projektu: 2,5 mln zł

Dofinansowanie: 1,9 mln zł                

Projekt dotyczy modernizacji 2184 opraw oświetlenia ulicznego w Suwałkach. Stare, sodowe i rtęciowe oprawy oświetlenia ulicznego zostaną zastąpione nowoczesnymi oprawami typu LED o obudowie aluminiowej z autonomiczną redukcją mocy. Siedem lamp będzie zasilanych panelami fotowoltaicznymi. Inwestycja wpłynie na poprawę stanu środowiska, przede wszystkim stanu jakości powietrza w mieście. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń przyczyni się też do podniesienia jakości życia mieszkańców, a wymiana opraw będzie miała wpływ na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego w Suwałkach oraz pozwoli w znaczący sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery i eliminację niepożądanych zjawisk, np. "zanieczyszczenia światłem".

 

Beneficjent: Miasto Grajewo

Tytuł projektu: „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Mieście Grajewo”

Wydatki ogółem: 3,7 mln zł

Dofinansowanie: 2,8 mln zł  

Inwestycja dotyczy modernizacji systemu oświetlenia ulicznego miasta Grajewo. Polega na wymianie rtęciowych i sodowych opraw drogowych na oprawy LED (1766 sztuk) oraz montażu systemu zarządzania i sterowania, umożliwiającego redukcję mocy w godzinach późnonocnych. Dzięki temu poprawi się stan środowiska, w tym przede wszystkim jakość powietrza. Inwestycja przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w Grajewie oraz zmniejszy zużycie energii.

facebook