Dodana: 23 kwiecień 2019 14:28

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2019 08:13

Zafurkoczą kolorowe spódnice – znamy repertuar Podlaskiej Oktawy Kultur

W ciągu czterech dni w Białymstoku, ale także w 34 miejscowościach, regionu zagra, zaśpiewa i zatańczy 26 zespołów z całego świata. XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur” odbędzie się w dniach 24-28 lipca.

Ilustracja do artykułu Zapowiedź Podlaskiej Oktawy Kultur-04.jpg
  • Zgłosiły się aż 74 zespoły;
  • Wystąpi 26 zespołów z 16 krajów świata;
  • Przyjadą grupy z Polski, Rumunii, Słowacji, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii, Indii, Rosji, Litwy, Bułgarii, oraz po raz pierwszy z Kamerunu, Wielkiej Brytanii, Republiki Tuwy i Hiszpanii;
  • Łącznie na scenie festiwalowej wystąpi 673 artystów.

Głównym miejscem Festiwalu będzie Białystok. W jego „sercu” - na Rynku Kościuszki - ustawiona zostanie główna scena festiwalowa. Odbędą się tam najważniejsze koncerty. Od środy do soboty rozpoczynać się będą o godzinie 17, natomiast finałowy niedzielny godzinę wcześniej. Już wiadomo, że na jego początek wystąpi zespół „Kurpie Zielone”.

Wzorem lat poprzednich Oktawa znów „ruszy” w region. Zaplanowano 34 koncerty w miejscowościach poza stolicą województwa. To m.in. Orla, Nowinka, Wigry, Suchowola.  

Nieodzownym elementem Podlaskiej Oktawy Kultur jest też parada zespołów. Wielobarwny korowód ruszy ulicami Białegostoku w czwartek 25 lipca. W tym roku paradę utworzy ponad 670 uczestników Festiwalu.

Muzyka z każdej strony świata

Choć niewątpliwie atutem Festiwalu jest prezentowanie poprzez muzykę, taniec i sztukę zróżnicowania kulturowego województwa podlaskiego, to nie zamyka się on na propozycje zespołów także z odległych części świata. W tym roku po raz pierwszy w Podlaskiej Oktawie Kultur wezmą udział zespoły z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kamerunu, Indii.

- Repertuar koncertów jest dobierany w ten sposób, żeby pokazać różnorodność prezentowaną przez zespoły oraz, by na dany koncert zawsze przypadał występ przynajmniej jednego zespołu profesjonalnego – zapowiedział Cezary Mielko, dyrektor WOAK.  

– Program koncertów jest pomyślany w ten sposób, by występy trwające w ciągu dnia miały charakter uniwersalny, natomiast wieczorne są planowane z myślą o młodszym odbiorcy – dodał Dariusz Kryszpiniuk, odpowiedzialny w WOAK za koordynację Festiwalu.

Potańcówka z zespołem na żywo

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folklory pokazuje w jak różnorodny sposób można pokazywać tradycje swoich narodów. W ramach lipcowego wydarzenia wystąpią zarówno zespoły pieśni i tańca, jak również orkiestry dęte, symfoniczne, chóry, a zaprezentowana zostanie muzyka w przeróżnej stylistyce.

Koncertom, jak co roku, będzie towarzyszyć wiele imprez towarzyszących. Planowana jest m.in. potańcówka z zespołami na żywo, odbędą się różne pokazy i warsztaty.

ms

W załączeniu lista zespołów oraz Program XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folklory „Podlaska Oktawa Kultur”.

 

Pliki do pobrania

facebook