Dodana: 23 sierpień 2019 15:22

Zmodyfikowana: 23 sierpień 2019 15:25

Tradycja zamknięta w glinie, drewnie, metalu czy wiklinie – dawne rzemiosła i rozkochani w nich twórcy

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku uhonorował i nagrodził 24 twórców ludowych za ich pracę i pasję. Na pierwszy od wielu lat Konkurs Twórczości Ludowej trafiło blisko 140 przedmiotów – wyrobów garncarskich, kowalskich, bednarskich, plecionkarskich czy wreszcie tradycyjnych zabawek i rzeźb. Instruktorzy WOAK-u zaaranżowali towarzyszącą konkursowi wystawę tak, by jak najpełniej pokazać bogactwo sztuki ludowej.

Ilustracja do artykułu Finisaż wystawy  (3).jpg

Największą grupę tworzyły prace wykonane w drewnie – a wśród nich rzeźby – świątki, anioły. Drewnianą kolekcję uzupełniały tradycyjne zabawki czy beczki z pracowni bednarskiej. Część z nich wyróżniała się nie tylko pięknym kształtem, ale też powielała dawne, ludowe wzory.

Na tle białych ścian uwagę przyciągały gliniane dzbany o harmonijnej, prostej formie, identycznej jak przed wiekami. To materiał, który można uznać za jeden z symboli ludowego rękodzieła Białostocczyzny, a garncarzy z Czarnej Wsi Kościelnej za nielicznych już kontynuatorów ginącej tradycji.
Obok rysowały się konturowo dostojne sylwetki krzyży, wykute zgodnie z dawnymi wzorcami, takie jak te, które  wieńczyły kiedyś przydrożne kapliczki.
Nie sposób było nie zwrócić uwagi na bogatą kolekcję wyrobów plecionkarskich ze słomy i wikliny, których rozmaitość mogła zaskakiwać: od koszy, koszyków, pojemników o różnych wielkościach i kształtach, po pamiątkowe drobiazgi.
W każdej dziedzinie widać pasję i radość tworzenia, choć niektórzy twórcy prezentują już własne rozwiązania, odbiegające od dawnych wzorów.

źródło:Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Pliki do pobrania

facebook