Dodana: 4 październik 2019 09:37

Zmodyfikowana: 4 październik 2019 09:37

Regionalne przesłuchania w konkursie im. Stanisława Jopka rozstrzygnięte

W białostockich Spodkach Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku zakończyły się przesłuchania regionalne na I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka, organizowane przez WOAK wspólnie z Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Impreza ma popularyzować utwory z repertuaru „Mazowsze", a także szeroko pojęty polski folklor w wersji stylizowanej.

Ilustracja do artykułu Regionalne przesłuchania w konkursie im. S. Jopka (1).jpg

– WOAK jest jednym z szesnastu ośrodków w Polsce, gdzie odbędą się przesłuchania pierwszego etapu konkursu. Wpłynęło do nas łącznie osiemnaście zgłoszeń, co nas bardzo cieszy, bo repertuar konkursowy nie należy do najłatwiejszych. Są to utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” – te bardziej i mniej znane – wyjaśnia Mariusz Żwierko z WOAK, koordynator regionalnego etapu konkursu.

 

Uczestnicy musieli przygotować wybrane przez siebie dwie piosenki, które prezentowali przed pięcioosobowym jury. Konkurowano w czterech kategoriach wiekowych: 9–14 lat, 15–19 lat, 20–25 lat oraz 26+. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to odpowiednio: Piotr Żebrowski z Wąsosza, Julia Kopiczko z Augustowa, Anna Jaworowska z Białegostoku oraz Karol Kossakowski z Zambrowa. Teraz pojadą do siedziby PZLPiT „Mazowsze” w Otrębusach pod Warszawą na drugi – już ogólnopolski – etap konkursu.

 

 

– Podczas dzisiejszego konkursu zaprezentowałam utwory „Szyszki” oraz „Świniorz”. Śpiew jest dla mnie największą przyjemnością, dlatego niezmiernie mi miło, że spodobało się to jurorom i będę mogła reprezentować nasz region w kolejnym etapie konkursu – nie ukrywa radości Anna Jaworowska, zwyciężczyni w trzeciej kategorii wiekowej.

 

 

 

Drugi etap konkursu wraz z koncertem galowym odbędzie się 23-26 października 2019 r. Zostanie na nim wyłonionych dwunastu laureatów. Czekają na nich pokaźne nagrody pieniężne: w każdej kategorii to 6 tysięcy złotych za pierwsze miejsce, 4 tysiące za drugie i 2 tysiące za trzecie. WOAK trzyma kciuki za reprezentantów województwa podlaskiego!

 

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

facebook