Dodana: 23 lipiec 2019 12:20

Zmodyfikowana: 24 lipiec 2019 15:18

Przed nami Podlaska Oktawa Kultur!

Już w najbliższą środę (24.07) Rynek Kościuszki rozkwitnie feerią barw i dźwięków. Jak co roku pod koniec lipca w Białymstoku i całym województwie rusza Podlaska Oktawa Kultur – prawdziwe święto muzyki, tańca i wielokulturowości.

Kobieta i mężczyzna w ludowych strojach podczas tańca 0x0.jpg

Na festiwal zaprasza Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który organizuje Oktawę już po raz dwunasty. W tym roku, od 24 do 28 lipca, widzowie festiwalu zobaczą blisko 600 artystów z 12 krajów: Polski, Ukrainy, Izraela, Serbii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Rumunii, Litwy, Gruzji oraz – po raz pierwszy – z Hiszpanii.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja imprezy jest rekordowa pod względem liczby miejsc, w których odbędą się festiwalowe koncerty. Główna scena, jak co roku, stanie na białostockim Rynku Kościuszki, ale muzyka z najdalszych zakątków świata rozbrzmiewać będzie w całym województwie podlaskim. W tym roku chęć znalezienia się na mapie Oktawy wyraziły aż 32 podlaskie miejscowości, w tym po raz pierwszy Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla i Sokole.

Podlaska Oktawa Kultur od początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie festiwal prezentuje piękno folkloru z całego świata. Na festiwalu dominuje taniec, śpiew i muzyka w rozmaitej formie. Podczas jednego dnia imprezy można zobaczyć zespół pieśni i tańca, usłyszeć kapelę wykonującą niestylizowane utwory ludowe, orkiestrę symfoniczną, śpiewy chóralne czy zespoły łączące etniczne wokale z elektrycznymi brzmieniami. Ale Oktawa to nie tylko koncerty, to także szereg imprez towarzyszących.

Co roku staramy się wzbogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania – podkreśla Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Cezary Mielko. – I tak już dziś zapraszamy na  potańcówkę festiwalową, którą organizujemy we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, a zagrają takie zespoły jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich czy Romoda i Ot-Tuda.
Zapraszając grupy, organizatorzy mają na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych i w tym roku przygotowaliśmy naprawdę bogatą ofertę takich zajęć. Warto też zauważyć, że festiwal, wzorem dwóch ostatnich lat, będzie transmitowany na kanale You Tube, a do tego będzie można na bieżąco poznawać zespoły i gości w naszym studiu festiwalowym.

Podlaska Oktawa Kultur to impreza dla całych rodzin: maluchów, nastolatków, osób dorosłych i seniorów. W Białymstoku ci ostatni przeważnie zajmują miejsca na ławeczkach ustawionych przed sceną, najmłodsi krążą głównie wokół specjalnego namiotu z animacjami dla dzieci, a dorośli i nastolatki tłumnie oblegają stoliki kawiarniane na Rynku Kościuszki. Warto w dniach 24-28 lipca znaleźć czas, żeby w otoczeniu pięknych dźwięków przekonać się, jak wspaniale można poprzez folklor promować ideę otwartości i wielokulturowości. 

Więcej informacji o festiwalu, w tym pełen program, znajduje się na stronie www.oktawa.woak.bialystok.pl     

Czytaj też: 12 krajów na 12 edycję – czyli Podlaska Oktawa Kultur 2019źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
oprac.ak
fot.archiwum Wrót Podlasia

 

 

 

 

facebook