Dodana: 21 marzec 2019 13:06

Zmodyfikowana: 21 marzec 2019 13:10

"Królewna na złotym wózku" z nagrodą WOAK-u

Celina Zubrycka z Dobrzyniewa Dużego została laureatką dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”. Komisja konkursowa wybrała jej pracę pt. „Królewna na złotym wózku” spośród nadesłanych trzynastu projektów wydawniczych. Nagrodą w konkursie jest wydanie opowieści, której redakcją, oprawą graficzną i przygotowaniem do druku zajmie się organizator konkursu - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. WOAK sfinansuje też druk trzystu egzemplarzy książki.

Zdjecie jednej ze stron  Królewny na złotym wózku .jpg

Jury po raz kolejny pochyliło się nad tekstami nadesłanymi na konkurs, który powstał z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój autorski projekt wydawniczy. Tematyka  była dowolna, jednak organizatorom zależało, by praca nawiązywała do życia na Podlasiu i zawierała akcenty lokalne, dlatego motywem przewodnim od dziewięciu lat są słowa Michała Zabłockiego:

 

„Tutaj jestem, gdzie byłem

Gdzie się urodziłem

Tu się wychowałem

I tutaj zostałem

 

Mogłem jechać, wyjechać

I stąd się oddalić

Ale jednak zostałem

Z tymi, co zostali (...)”.

 

Na tegoroczną edycję wpłynęło 13 projektów wydawniczych 12 autorów. Komisja konkursowa w składzie: Dorota Sokołowska, Krystyna Bezubik, Barbara Popławska i Dominik Sołowiej po zapoznaniu się z siedmioma pracami w kategorii prozy i sześcioma w kategorii poezji, postanowiło nagrodzić pracę pt. „Królewna na złotym wózku” Celiny Zubryckiej z Dobrzyniewa Dużego.

 

Celina Zubrycka – mieszka i pracuje jako nauczyciel wspomagający w Dobrzyniewie Dużym. Z wykształcenia jest nauczycielem języka polskiego, dziennikarzem, oligofrenopedagogiem, bibliotekarzem, a po pracy florystką. Prywatnie żona i matka dwudziestoletniej córki i ośmioletniego syna, właścicielka psa o imieniu Apolonia.

 

- Bardzo się cieszę z otrzymanej nagrody. Jestem szczęśliwa. Ta nagroda to początek pisarskiej drogi. Nie może być lepiej, jeżeli już na starcie spotyka nas sukces. – powiedziała laureatka.

- Historia o „Królewnie na złotym wózku” powstała dzięki temu, że pracowałam 2 lata temu jako nauczyciel z dziewczynką na wózku. Jest uroczą osobą o najpiękniejszym uśmiechu na świecie. Wychowuje ją dzielna mama. – wyjaśniła zapytana o inspiracje do napisania zwycięskiej pracy.

 

źródło: WOAK
oprac.ak

 

facebook