Dodana: 26 sierpień 2019 12:31

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2019 12:31

Sacrum i muzyka w łomżyńskiej katedrze

Wysoko pod sklepienie liczącej pół tysiąca lat katedry w Łomży popłynęły dźwięki muzycznej modlitwy "Ave Maria", "Tańca Słowiańskiego" Antonina Dworzaka, neapolitańskiej pieśni "O sole mio" czy kołysanki George Gershwina "Summertime". W sobotni sierpniowy wieczór rozpoczęła się w Łomży 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica".

Ilustracja do artykułu wp2-sacrum17.JPG

Inauguracyjny koncert poprowadziła zaprzyjaźniona z łomżyńskimi filharmonikami Anna Jeremus-Lewandowska (sopran), która także zaprezentowała się w kilku utworach solo, w duecie i kwartecie z pozostałymi wokalistami Iwoną Wall (mezzosopran), Piotrem Kowalczykiem (baryton) i Krzysztofem Zimnym (tenor). Towarzyszyli im muzycy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. 

- Od początku istnienia festiwalu rozbrzmiewa tu muzyka piękna i różnorodna: pogodna i poważna, sakralna i świecka. Jak zwykle usłyszycie Państwo znakomitych instrumentalistów i wokalistów, wspaniałe zespoły kameralne i solistów najwyższej klasy. Będą też orkiestry, ale tym razem wystąpi ich aż pięć! - zaprasza Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. - Festiwal rozpoczęła i zakończy nasza Filharmonia Kameralna, a pojawią się jeszcze dwie kameralne orkiestry: z Wilna oraz Brześcia. Obydwie wystąpią w Łomży po raz pierwszy, podobnie jak Sinfonia Juventus, orkiestra bardzo młoda, ale już renomowana. Na zakończenie festiwalu zabrzmią litanie ostrobramskie Stanisława Moniuszki, a naszymi gośćmi będą znakomici śpiewacy oraz słynny chór filharmonii w Kownie, z którym jeszcze we wrześniu wystąpimy w dwóch koncertach na Litwie.

W programie koncertu znalazły się m. in. dwie wersje muzycznej modlitwy "Ave Maria" z musicalu "Notre Dame de Paris" oraz autorstwa Gaetano Donizettiego, utwory Gergesa Bizeta i Stanisława Moniuszki (rok 2019 jest poświęcony jego twórczości w związku z 200-leciem urodzin) czy kołysankę "Summertime" George Gershwina.

Kolejne wydarzenia Festiwalu "Sacrum et Musica" nastąpią w kolejne weekendy poczynając od 1 września, a kończąc 6 października. Koncerty odbywać się będą głównie w świątyniach i ośrodkach kultury Łomży, Giżycka, Pisza, Ostrołęki, Piątnicy, Małego Płocka, Grajewa, Zambrowa, Ostrowi Mazowieckiej, Śniadowa, Dąbrówki Kościelnej, Kupisk i Czyżewa.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. Urząd Marszałkowski w Białymstoku jest jednym z podmiotów, które udzieliły udzielił festiwalowi wsparcia finansowego.    

Szczegółowy program - link do strony:  http://www.filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/sacrum-et-musica/sacrum-et-musica-2019-program.html

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu - wolny.

MC/red.art

 

facebook