Dodana: 6 maj 2019 12:54

Zmodyfikowana: 6 maj 2019 13:05

Przejrzeć się w tańcu współczesnym – jak w Kalejdoskopie

Już w najbliższy czwartek ( 9 maja br.) po raz XVI rozpocznie się w Białymstoku święto polskiego tańca współczesnego. W programie znajdziemy 10 spektakli oraz wiele wydarzeń towarzyszących, jak warsztaty taneczne, spotkania z artystami, instalacje czy spacery po miejscach związanych z tańcem w Białymstoku. Festiwal Kalejdoskop został objęty honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego - potrwa do 12 maja br.

Ilustracja do artykułu Festiwal Kalejdoskop - zapowiedź-04.jpg

- Zaczynaliśmy w 2002 roku od bardzo małego wydarzenia. W tej chwili to impreza o skali krajowej; jedyna tej rangi między Gdańskiem, Warszawą i Lublinem, która tak szeroko pokazuje taniec z różnych perspektyw – mówi Karolina Garbacik, dyrektor Festiwalu Kalejdoskop.

Chcemy być bliżej

Co roku poszerzana jest formuła Kalejdoskopu o nowe elementy, nie tylko spektakle, ale także działania towarzyszące jak instalacje, wystawy, wykłady, warsztaty, rozmowy.

- Festiwal jest dla odbiorcy. Nie widza, ale właśnie odbiorcy. Nie chodzi nam tylko o to, by pokazać spektakl. Chcemy z naszym widzem rozmawiać, stąd wiele wydarzeń, które są organizowane wokół spektakli. Zależy nam na tym, by publiczność miała szansę porozmawiać, pobyć z nami, podzielić swoimi spostrzeżeniami, pomysłami – wyjaśnia Karolina Garbacik.

Choć odbiorcami są głównie mieszkańcy Białegostoku, w tym głównie młodzi ludzie, to jednak stale poszerza się ich krąg. Organizatorzy zauważają coraz więcej dojrzałych widzów, a w ubiegłym roku sami podjęli współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku.

- Planujemy otworzyć się na kolejnego widza czyli dzieci, ale to jeszcze przed nami – dopowiada Joanna Chitruszko, drugi z dyrektorów festiwalu.

Odbiorcę wprawić w ruch

Tematem tegorocznej edycji jest ruch. Wydaje się to oczywiste, jednak organizatorzy chcą ten ruch przełożyć na odbiorcę, poruszyć go nie tylko emocjonalnie, ale także fizycznie.

- Chcemy też zaprosić naszego odbiorcę do działania. W jednym ze spektakli będzie mógł uczestniczyć aktywnie w samym przedstawieniu. Z kolei w instalacji w Galerii Arsenał będzie mógł interaktywnie kształtować dźwięki wykonując ruchy dzięki zastosowaniu technologii mapującej ruch ciała uczestnika – mówi Joanna Chitruszko.

Organizatorzy planują także spacer po Białymstoku z przewodnikiem, który będzie opowiadał o Białymstoku, a po drodze uczestnicy wydarzenia będą spotykać białostockich tancerzy, performerów, studentów akademii teatralnej, którzy będą prezentować w przestrzeniach miejskich swoje prace czy improwizacje. Będzie także dużo spotkań, lunchów, możliwości spotkania się z artystami, podczas których będzie można porozmawiać, wyjaśnić nurtujące zagadnienia. Ciekawostka jest również cykl warsztatów „Skrzynka z narzędziami. Jak pisać o tańcu?”.

Szczegółowy harmonogram imprezy można znaleźć na stronie Festiwalu - link do strony.

mn

 

Organizatorem festiwalu Kalejdoskop jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia.

Realizacja festiwalu możliwa dzięki środkom finansowym ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Białystok oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wydarzenie objęte zostało pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

facebook