Dodana: 9 styczeń 2020 11:17

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2020 11:17

Podlaska Księga Kobiet (1/6)

Setna rocznica odzyskania niepodległości to także stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Z tej okazji panie ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet przygotowały szereg wspomnieniowych pamiątek po swoich przodkiniach. Wśród nich znajdują się także materiały filmowe.

Ilustracja do artykułu Podlaska Księga Kobiet.jpg

- Chciałyśmy przybliżyć nie tylko opowieści o zwykłych-niezwykłych kobiet sprzed 100 lat, ale też zauważyć ich rolę w tworzeniu historii. Stąd wziął się pomysł na Herstorie od słowa „HerStory” (jej historia) - przybliża Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet.

Na początek powstała kronika papierowa, w której znalazły się rodzinne fotografie przodkiń oraz krótsze lub dłuższe opisy i opowieści. Inauguracja kroniki, która została nazwana Księgą Kobiet, miała miejsce 28 listopada 2018 roku - dokładnie w 100-tną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Kobiety w Polsce.

W drugim kroku powstał pomysł multimedialnej Podlaskiej Księgi Kobiet i zbieranie herstorii w formie tzw. notacji filmowych, czyli krótkich wywiadów video. Potomkinie bohaterek sprzed 100 lat opowiadają o życiu i o unikalnym doświadczeniach Polek, ich przodkiń, które były świadkami i uczestniczkami historii Polski oraz historii naszego regionu.

Bohaterką pierwszego filmu jest Anna Ostrożańska. Bieżenka i kobieta samodzielna. Wspomina ją wnuczka Dorra Ostrożańska.

Filmy zrealizowało Stowarzyszenie 100-lecia Kobiet – a nad ich koncepcją, nagraniami i montażem czuwała Bożena Bednarek ze 100-lecia Kobiet.

Zadanie „Podlaska Księga Kobiet”, w tym realizacja materiałów filmowych, zostało dofinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

 

Źródło: Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet / oprac. mn

facebook