Dodana: 14 wrzesień 2021 14:08

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2021 14:08

Spotkanie autorskie wokół książki „Czarna matka ziemia”

„Czarna matka ziemia” to książka autorstwa Kristiana Novaka. Jest przejmującym studium dziecka, kruchego, naznaczonego okrucieństwem i dojmującą samotnością. Spotkanie autorskie wokół publikacji odbędzie się we wtorek, 14 września o godz. 19 w Zmianie Klimatu w Białymstoku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ilustracja do artykułu sejny.jpg

„Czarna matka ziemia” to opowieść o obsesyjnym poczuciu winy i straty, rozpaczliwym pragnieniu przynależności i powtarzającym się wciąż na nowo odrzuceniu.

Powieść Kristiana Novaka przebyła drogę od odrzuconego maszynopisu do jednej z najbardziej poczytnych i nagradzanych chorwackich powieści ostatniej dekady. Losy młodego pisarza w momencie kryzysu tożsamości i rozpadu związku z ukochaną osobą zanurzone są w realiach współczesnego Zagrzebia oraz chorwacko-słoweńskiego pogranicza u schyłku Jugosławii i na progu wojny. Po latach patologicznych kłamstw i ucieczek w wyobraźnię powracają wspomnienia traumatycznego dzieciństwa. Novak splata intymną (w sporej mierze autobiograficzną) opowieść z miejscowymi legendami i wierzeniami. Tworzy wciągający „wiejski noir” i „međimurskie Twin Peaks”, melancholijną antybajkę z elementami fantastyki i horroru.

Więcej o książce i autorze będzie można posłuchać podczas spotkania w Zmianie Klimatu przy ul. Warszawskiej 6 w Białymstoku. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, który jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego.

 

***

Kristian Novak urodził się 14 maja 1979 r. w Baden-Baden w Niemczech, w rodzinie gastarbeiterów z Jugosławii. Pisarz, językoznawca, wyczynowy sportowiec. Ukończył germanistykę i kroatystykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu. Specjalizuje się w socjolingwistyce i wielojęzyczności, wykłada w Instytucie Kroatystyki Uniwersytetu w Rijece. Autor książki Višejezičnost i kolektivni identiteti Iliraca (2012, Wielojęzyczność i zbiorowe tożsamości Ilirów).

W latach 1998–2009 członek chorwackiej kadry narodowej karate, sześciokrotny indywidualny i drużynowy medalista mistrzostw Europy i świata. Miejscem akcji jego powieści jest chorwackie Međimurje, na pograniczu z Węgrami i Słowenią, dokąd powrócił wraz z matką i siostrą po śmierci ojca: Obješeni (2005, Powieszony), Črna mati zemla (2013) i Ciganin, ali najljepši (2016, Cygan, ale najpiękniejszy). Otrzymał za nie m.in. Nagrodę T-portalu za najlepszą powieść roku (dwukrotnie) oraz Nagrodę im. Ksavera Šandora Đalskiego. Dwie ostatnie powieści doczekały się przekładów na języki obce oraz adaptacji teatralnych, w realizacji jest filmowa adaptacja Czarnej matki ziemi. Mieszka z żoną i dwójką dzieci w Zagrzebiu.

 

źródło i fot.: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
oprac.: Paulina Tołcz

facebook