Dodana: 21 maj 2018 11:29

Zmodyfikowana: 21 maj 2018 11:29

W piątek orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra pod batutą Macieja Koczura

Maciej Koczur to zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 2016 r. 25 maja w Białymstoku usłyszymy niezwykle efektowne utwory Astora Piazzlli i André Waignein w pierwszej części koncertu, w drugiej części – V Symfonię Es-dur op. 82 Jeana Sibeliusa. Na saksofonie zagra Łukasz Dyczko, jeden z najbardziej utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia.

Ilustracja do artykułu 25-maja-2018-plakat.jpg

25 MAJA 2018

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

Astor Piazzolla (1921–1992)

„Le Grand Tango” na wiolonczelę (w oprac. na saksofon)

André Waignein (1942–2015)

Rapsodia na saksofon i orkiestrę

  1. Moderato
  2. Calmato
  3. Presto

 

***

 

Jean Sibelius (1865–1957)

V Symfonia Es-dur op. 82

  1. Tempo molto moderato – Allegro moderato (ma poco a poco stretto) – Vivace molto – Presto – Più presto
  2. Andante mosso, quasi allegretto – Poco a poco stretto – Tranquillo – Poco a poco stretto – Ritenuto al tempo I
  3. Allegro molto – Misterioso – Un pochettino largamente – Largamente assai – Un pochettino stretto 

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Maciej Koczur dyrygent

Łukasz Dyczko saksofon 

MACIEJ KOCZUR

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury dra hab. P. Przytockiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał, dyrygując orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Doktorant w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016). Laureat „Małego Złotego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2014), którą otrzymał z rąk J. Maksymiuka. Najmłodszy uczestnik IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2013). Dyrygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową, a także znamienitymi zespołami filharmoników śląskich, opolskich, czy szczecińskich. W sezonie artystycznym 2013/2014 dyrygent – rezydent w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Z ramienia Akademii Muzycznej w Krakowie uczestniczył w projekcie „Ovid’s Metamorphoses Erasmus Intensive Programme” na Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie (2014). Dyrygował prawykonaniami utworów na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum czy Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Współzałożyciel i kierownik artystyczny zespołu wokalnego Oktofonia. Dyryguje chórem blaszanym „Precipitevolissimevolmente”, założonym w Krakowie w 2016 r. Wspólnie z kompozytorem P. Peszatem oraz artystą plastykiem G. Martem tworzy grupę Re-Performance Ensemble. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 r. otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa. 

ŁUKASZ DYCZKO

Urodzony w 1997 r. w Gorlicach. Ukończył naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. P. Gusnara. Zwyciężał w wielu konkursach, m.in. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Fiorindo w Turynie (2013), XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016). We wrześniu 2016 r. jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Finał tego Konkursu odbył się na placu przed Katedrą w Kolonii i pokazany był za pośrednictwem telewizji w wielu krajach Europy. Jest pierwszym w historii tego wydarzenia zwycięzcą – saksofonistą. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak m.in. WDR Sinfonieorchester Köln, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook