Dodana: 9 luty 2021 10:22

Zmodyfikowana: 9 luty 2021 12:19

Pierwszy po długiej przerwie koncert symfoniczny z udziałem publiczności w OiFP

Wirtuozerskie utwory Grażyny Bacewicz oraz Henryka Wieniawskiego w interpretacji znakomitych polskich skrzypków oraz I Symfonię C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena usłyszymy podczas pierwszego po długiej przerwie koncertu symfonicznego z udziałem publiczności. Odbędzie się w piątek, 19 lutego o godz. 19.00 w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku.

Napis Filharmonia nad wejściem do budynku.

Utwory Grażyny Bacewicz oraz Henryka Wieniawskiego wykonają Roman Lasocki i Małgorzata Wasiucionek, a  I Symfonię C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena orkiestra OiFP pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

W 1965 roku Grażyna Bacewicz skomponowała siódmy i, jak się okazało, ostatni w swym życiu Koncert skrzypcowy. To koncert w którym orkiestra, zwłaszcza w dwóch pierwszych częściach, sprowadzona jest do roli tła, bez zawiązywania dramaturgicznego dialogu z instrumentem solowym, co jest zwykle domeną tradycyjnego koncertu. Bacewicz powraca w nim do tradycyjnych form i tradycyjnych sposobów kształtowania melodii, przy jednoczesnym zachowaniu bogatego zróżnicowania kolorystyki dźwięków.

Henryk Wieniawski, artysta łączący, wirtuozerię skrzypka z praktyką kompozytorską jest autorem utworów, które weszły na stałe do historii muzyki, tak jak „Fantazja faustowska” będąca wariacyjnym opracowaniem melodii z opery „Faust” Charlesa Gounoda. O wyjątkowości i popularności twórczości Wieniawskiego przesądza styl łączący liryzm z mistrzowskim rozmachem.

Pierwsze symfonie oraz romanse Beethovena pochodzą z czasu, kiedy słuch kompozytora był jeszcze w miarę sprawny. Podczas słuchania I Symfonii C-dur op. 21 w naszej głowie mogą pojawić się wątpliwości, czy na pewno mamy kontakt z dziełem Beethovena. Jest to pierwsza z symfonii tego kompozytora, pisana w młodym wieku. Odnajdziemy w niej niespotykany w późniejszych utworach optymizm. Na klasyczne brzmienie I Symfonii C-dur bez wątpienia miały też wpływ lekcje, które Beethoven pobierał u Josepha Haydna.

Koncert symfoniczny

Piątek, 19 lutego 2021, godz.19.00

Sala koncertowa, ul. Podleśna 2 – koncert z udziałem publiczności!

Artyści

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Roman Lasocki – skrzypce

Małgorzata Wasiucionek – skrzypce

 

Program

  1. Bacewicz (1909-1969) – VII Koncert skrzypcowy

Tempo mutabile

Largo

Allegro

  1. Wieniawski (1835-1880) – Fantaisie brillante op. 20 na motywach z opery „Faust" Ch. Gounoda

Allegro moderato

Andante ma non troppo

Allegro agitato non troppo

Andante. Andante non troppo

Tempo di Valse. Allegro non troppo

  1. van Beethoven (1770-1827) – I Symfonia C-dur op. 21

Adagio molto – Allegro con brio

Andante cantabile con moto

Menuetto: Allegro molto e vivace

Adagio – Allegro molto e vivace

źródło:OiFP
oprac.:Aneta Kursa

red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

fot.: Archiwum UMWP

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook