Dodana: 20 wrzesień 2019 09:53

Zmodyfikowana: 20 wrzesień 2019 09:53

Niepodległościowe sploty w Pałacu Branickich w Białymstoku

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz ze Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych przygotowały projekt pt.: „Niepodległościowe sploty w Pałacu Branickich w Białymstoku” nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ilustracja do artykułu EDD Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB (7).jpg

Wydarzenie odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa  ukazywało międzywojenną historię szpitali Polskiego Czerwonego Krzyża w Białymstoku organizacji, która w 2019 roku obchodzi swoje 100-lecie. Organizatorzy zaprezentowali dziedzictwo i tożsamość akademicką Pałacu Branickich, aktualnie siedziby głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W niedzielę, 8 września br. odbyła się rekonstrukcja szpitala polowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz spacery historyczne spacery historyczne ukazujące dzieje Pałacu Branickich, medyczne tradycje w Białymstoku, historię międzywojennego szpitalnictwa, w tym szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża oraz wkład lekarzy w rozwój lecznictwa po odzyskaniu niepodległości. Dnia 9 września 2019 roku mieszkańcy Białegostoku mogli obejrzeć mapping na fasadzie Pałacu Branickich w Białymstoku.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,

Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 52. im. dr Ireny Białówny w Białymstoku, Stowarzyszanie Tryby Historii

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

źródło:  MHMiF Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

facebook