Dodana: 17 czerwiec 2019 09:28

Zmodyfikowana: 18 czerwiec 2019 10:29

Niedziela po kurpiowsku w Nowogrodzie

Po raz 26. w niedzielę (16 czerwca br.) w barwnym korowodzie spod dworku ze wsi Brzózki na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie do sceny amfiteatru położonego nad Narwią przeszli uczestnicy Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. To jedno z najważniejszych w województwie podlaskim wydarzeń odwołujących się do ludowych tradycji artystycznych. Władze województwa reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś – kurpiowski „pniok” od pokoleń.

Posłanka na Sejm Bernadeta Krynicka i wicemarszałek Marek Olbryś na scenie

- Dni Kultury Kurpiowskiej to wydarzenie ważne dla mnie osobiście. Jestem Kurpiem i to tzw. „pniokiem”* po dziadku i po ojcu. Kulturą kurpiowską oddychałem w domu, fascynowała mnie od najmłodszych lat. Nie zapominam o tym na fotelu wicemarszałka województwa podlaskiego – mówił wicemarszałek Olbryś podczas uroczystości. - Ta część regionu jest wspaniałym składnikiem jego różnorodności, którą tak obrazowo oddają wielobarwne piksele naszego logo.

Korowód, w którym obok wicemarszałka uczestniczyła też m. in. posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka składał się przede wszystkim z artystów biorących udział w przeglądzie kapel i zespołów kurpiowskich. Marek Olbryś, jako potomek współpracowników Adama Chętnika, twórcy Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, wraz z małżonką Bogumiłą,  są od lat fundatorami jednej z nagród w konkursie. Tegoroczna nagroda Nagroda specjalna im. Heleny i Bolesława Olbryś trafiła do Kapeli ,,Miód na serce''

- Do tej edycji przeglądu zgłosiło się aż 76 zespołów i solistów, łącznie na scenie prezentuje się ok. 400 osób w różnych kategoriach. Są to i grupy śpiewacze, soliści instrumentaliści, gawędziarze, kapele i zespoły folklorystyczne, śpiewacy, pary i grupy taneczne - wyjaśniał Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, który organizuje doroczny przegląd.  – Nasza Kurpiowszczyzna jest w dobrej formie. Tradycje przechodzą z dziadków na rodziców, z rodziców na dzieci. Jest kontynuacja i to nas bardzo cieszy.

Organizatorami i sponsorami Ogólnopolskich Dni Kultury  Kurpiowskiej w Nowogrodzie byli m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Łomży, Urząd Miejski i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie, Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w z Zbójnej, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży, którego częścią jest Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, Fundacja Sztuki i Dialogu. Patronatu i wsparcia finansowego udzieliło Dniom także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

*"Pniok"  -  oznacza na Kurpiach przynależność pokoleniową, wrośnięcie w kurpiowską ziemię jak pień drzewa.

"Krzokami" -  mieszkańcy, którzy wybrali region na swoje miejsce do życia, ale jeszcze muszą sobie zasłużyć na bycie "pniokami".

"Ptoki"  - są miłymi gośćmi, ale przylatują na Kurpie np. do swoich letnich siedzib w lasach czy nad rzekami, a potem odlatują. 

 

aut. i fot.: Maciej Gryguc /red.art

 

Pliki do pobrania

facebook