Dodana: 3 marzec 2020 18:49

Zmodyfikowana: 4 marzec 2020 08:27

Nagroda Rady Programowej TVP3 Białystok dla autora reportażu „Relikwie”

Jacek Słomiński, autor reportażu opowiadającego o relikwiach bł. ks. Jerzego Popiełuszki, został laureatem nagrody Rady Programowej TVP3 Białystok. Nagrodę wręczył mu we wtorek (03.03), podczas posiedzenia Rady, marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu Nagroda Rady Programowej TVP3-8.jpg

 - To nagroda za tę kolosalną pracę, która wykonał pan Jacek Słomiński dla tego oddziału. Pokazuje we wspaniały sposób nasze województwo, potrafi jego piękno doskonale wyłuskać – podkreślił marszałek dodając, że zależy mu na tym, by reportaż „Relikwie” został obejrzany przez jak największą liczbę osób w całej Polsce.

Wspomniany reportaż opowiada o niezwykłych losach szczątków bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas sekcji zwłok kapłana przeprowadzonej w 1984 r. w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku jeden z patologów zabezpieczył i wyniósł w tajemnicy dwie fiolki krwi, fragment wątroby, śledziony i nerek ks. Jerzego Popiełuszki. Szczątki te zamurowano w ścianie kaplicy Sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku przy ul. Stołecznej. Po prawie dwudziestu latach szczątki wydobyto. Obecnie są one konfekcjonowane i wysyłane na cały świat jako relikwie, do dziś wysłano ich ponad tysiąc. Reportaż ten zdobył w ub.r. grand prix na konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku i wyróżnienie Związku Dziennikarzy Polskich.

Jak przyznał autor „Relikwi”, praca nad reportażem pochłonęła kilka miesiący. Dziękując Radzie za przyznanie nagrody, podkreślił, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia.

– Myślę, że to będzie dla mnie taka motywacja do dalszej pracy, jeszcze lepszej, po to, żeby pokazywać fajne rzeczy widzom – zaznaczył Jacek Słomiński.

Prezes Oddziału TVP3 w Białymstoku, Eugeniusz Szpakowski, podkreślił, że reportaże, za które doceniono Jacka Słomińskiego, realizuje on w czasie wolnym. Jego „etatowe” zadania dotyczą bowiem koordynowania Mediów Elektronicznych i Redakcji Internetowej w oddziale.

Jak podkreśliła Katarzyna Kakowska-Maksimowicz, przewodnicząca Rady, nagroda to wyraz wsparcia i uznania dziennikarskiego profesjonalizmu w mediach publicznych. Kryteriami oceny twórców są, zgodnie z celami do realizacji, których powołana zostala Rada, rzetelność, obiektywizm, merytoryczna znajomość poruszanego tematu, ale również walory warsztatowe.

- Bardzo ważnym czynnikiem wyboru, było zwrócenie uwagi na nasze lokalne wartości – dodała.

Jacek Słomiński ma już w planach kolejne produkcje. To m.in. reportaże o 40-leciu białostockiej „Solidarności” i Żołnierzu Wyklętym „Huzarze” urodzonym w m. Markowo-Wólka.

Małgorzata Sawicka

***
Jacek Słomiński jest koordynatorem Sekcji Mediów Elektronicznych i Redakcji Internetowej w TVP3 Białystok. Sekcja zajmuje się m.in. prowadzeniem strony internetowej ośrodka oraz obsługą mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Youtube).

Współtworzy (montaż, zdjęcia) cykl programów „Zwiedzaj z nami region”, promujących walory turystyczne, krajoznawcze, przyrodnicze i kulturowe naszego regionu.

Jacek Słomiński posiada uprawnienia do kierowania dronem. Wykorzystuje to do tworzenia, bardzo popularnych obecnie w telewizjach całego świata, programów ukazujących piękno regionu z lotu ptaka.

Rada Programowa TVP3 Białystok nagrody dziennikarzom przyznaje od 2012 r. Dotychczas otrzymali je m.in. Alicja Grzechowiak, Andrzej Godlewski, Mariusz Rytel. W ubiegłym roku Artur Kosicki, nagrodę wręczył ks. dr Andrzejowi Dębskiemu – wydawcy magazynu katolickiego „Pod Twoją Obronę”, m.in. za promocję województwa podlaskiego na antenie TVP1 przygotowując program „Ziarno”.

 

 

facebook