Dodana: 24 lipiec 2019 16:36

Zmodyfikowana: 24 lipiec 2019 16:36

Muzyka dawna zabrzmi w Tykocinie i Białymstoku

Po spektaklu „Metamorfozy: Kot w butach” anonsującym XI edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej czas na kolejne muzyczne wydarzenia. Najbliższe już w nadchodzącą niedzielę w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Koncert finałowy zabrzmi 4 sierpnia w Pałacu Branickich w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Julliet EM Festival - konferencja-4.jpg

Koncert inaugurujący festiwalu zabrzmi już w niedzielę (28 lipca 2019 r.) o  godz. 18.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

- Podczas koncertu skupimy się na łączeniu procesu artystycznego i religijności obecnej w kulturze XVI wieku, a jednocześnie nawiązującej do tradycji judaistycznej i judeochrześcijańskiej – mówi dyrektor artystyczna festiwalu Anna Urszula Kucharska. Jego tytuł to „W archetypie psałterzowego brzmienia”.  W programie będzie można usłyszeć XVI-wieczne polskie pieśni Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł. Wykonawcami będą artyści z Argentyny, Niemiec oraz Polski.

Filmy, dyskusja, improwizacja

Kolejny tydzień festiwalowy rozpocznie się we wtorek (30 lipca 2019 r.) prezentacją filmów archiwalnych o pierwszym polskim zespole muzyki dawnej „Fistulatores et Tubicinatores” oraz archiwalnych nagrań Julitty Sleńdzińskiej, czyli Donatorki Galerii im. Sleńdzińskich. Pokazy zaczną się o godz. 18.00 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku.

Z kolei w środę (31 lipca br.) będzie można świętować urodziny Julitty Sleńdzińskiej w ich 92. rocznicę. Z okazji obchodów miał miejsce czteroczęściowy recital Anny Urszuli Kucharskiej. Pierwsze dwie części usłyszeć będzie można o godz. 19.00 oraz 20.00 w siedzibie Galerii na ul. Waryńskiego 24a, a trzecią i czwartą o godz. 21.30 i 22:15 w Galerii przy ul. Legionowej 2. Wykonania na ul. Legionowej połączone będą z celebracją urodzin Julitty oraz słodką niespodzianką.

W czwartek (1 sierpnia br.) do panelu dyskusyjnego pt.: „Czy jesteśmy u schyłku cywilizacji zachodniej? – między archetypem moralnym a kulturowym eksperymentem” z udziałem m.in. dr Olgi Kłosiewicz organizatorzy zaprosili dziennikarzy, osoby zainteresowane filozofią, historią estetyki oraz procesem tworzenia kultury. Panel odbędzie się o godz. 18.00 w Galerii przy ul. Legionowej 2.

Po panelu, o godz. 20:00, w Starym Kościele Farnym zabrzmi nocna muzyka improwizowana, czyli koncert pt. „W przestrzeni eksperymentu” (godz. 20.00, Stary Kościół Farny, ul. Kościelna 2)

Cztery pory roku na zakończenie

Podczas koncertu finałowego w niedzielę (4 sierpnia br.) w Pałacu Branickich zaprezentowany zostanie najpopularniejszy utwór epoki czyli „Cztery Pory Roku”. Jednak jak podkreślają organizatorzy, będzie to połączenie dzieł autorstwa nie tylko Antonia Vivaldiego, ale i Giovanniego Guida.

- Oba wykonania są bardzo podobne w swojej koncepcji, zaś muzykolodzy spierają się, który z nich był pierwszy  utwór Vivaldiego czy Guida – wyjaśnia Anna Urszula Kucharska.

 

Więcej szczegółów na stronie - link do strony.

Wydarzenie na FB - link do strony.

 

red. mn

facebook