Dodana: 27 marzec 2019 17:59

Zmodyfikowana: 28 marzec 2019 08:08

„Matki” Piotra Rowickiego w Teatrze Szkolnym – dyplom u lalkarzy

Trwają ostatnie przygotowania przed sobotnią (30.03) premierą spektaklu „Matki” w wykonaniu studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Przedstawienie dyplomowe białostockich adeptów sztuki aktorskiej reżyseruje Agata Kucińska.

Ilustracja do artykułu Matka (1)[1].JPG

„Matki”– to historia koncentrująca się wokół skomplikowanych relacji  pomiędzy matką i dziećmi. Bohaterowie przedstawienia, troje dzieci, odwiedzają w szpitalu, podłączoną do aparatury medycznej, nieprzytomną, ciężko chora  matkę.
To traumatyczne doświadczenie uruchamia w nich kocioł wewnętrznych  przeżyć, w których mieszają  się miłość, przywiązanie, tęsknota za dzieciństwem i fizyczny związek z matczynym ciałem, ale i żal, złość czy poczucie winy.

- To spektakl o trudnej miłości międzypokoleniowej, o trudnej miłości pomiędzy dziećmi a matką – mówi reżyser Agata Kucińska. Spektakl „Matki” jest również pretekstem do refleksji bardziej ogólnej.

Realizatorzy przyglądają się tej, być może najtrudniejszej w życiu człowieka, więzi i snują rozważania. Jakie są etyczne granice zachowania wobec chorego, „nieprzydatnego” już rodzica? Czy i na ile można usprawiedliwić nieporadność w wychowaniu własnych dzieci? Czy grozi nam dziś powszechna atrofia uczuć do matki?

Postać Matki  ze sztuki Piotra Rowickiego nie jest zindywidualizowana – Agata Kucińska określa ją jako „evrymatkę”. To raczej mit, symbol macierzyństwa poświęcającego się całkowicie dzieciom. Te cechy  wspaniale oddaje, „grająca”  postać matki, pokaźnych rozmiarów lalka  ze zmęczoną twarzą i ciałem jakby zdeformowanym porodami. Jest brzydka, stara, ale jednocześnie bije od niej to ciepło, które można nazwać macierzyńskim.

Agata Kucińska z rozmysłem wybrała sztukę Piotra Rowickiego na przedstawienie dyplomowe studentów.
- Chciałam, żeby to był tekst, który będzie ich obchodził  – podkreśla – I po kilku miesiącach pracy jestem przekonana, że  to dla nich sztuka bardzo osobista.
To przekonanie potwierdzają też młodzi artyści. Mówiła o tym m.in.  aktorka Bernardetta Burszta.
- Jednym z najważniejszych momentów w sztuce jest dla mnie monolog matki, w którym mówi, że jest zmęczona, że ma prawo mieć dość… jawi mi się wtedy w głowie obraz mojej mamy, która też miała takie chwile.

W przedstawieniu występują:  Aleksandra Ambrozik, Bernadetta Burszta, Katarzyna Mazur, Zofia Straczycka, Ewelina Zawada, Karol Czarnowicz i Rafał Gorczyca.
Premiera  już 30 marca o godz. 18.00 na scenie Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego.
Sztukę będzie można zobaczyć też 31 marca i od 2 do 14 kwietnia. 

Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie: 85 743 54 53, codziennie w godz. 9.00-19.00, bilety w cenie 10-20 zł.

Więcej informacji dotyczących spektaklu - link do strony Akademii Teatralnej 

 

oprac.ak
fot. Anna Augustynowicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook