Dodana: 5 maj 2019 19:15

Zmodyfikowana: 5 maj 2019 19:57

Dwieście lat, Panie Moniuszko! - urodziny Stanisława Moniuszki w OiFP

Taki tytuł nosi wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, przygotowany specjalnie z okazji Roku Stanisława Moniuszki. Swoją premierę miał 4 maja br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zarząd województwa podczas tego niezwykłego wydarzenia reprezentował Stanisław Derehajło – wicemarszałek województwa.

Ilustracja do artykułu opera-kurpie-200latMoniuszko-fot.M.Heller.jpg

Koncert zawiera repertuar pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki oraz kompozycje inspirowane jego twórczością. 

Uchwałą Sejmu RP i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanawia rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki" - głosi uchwała. Zdaniem jej autorów Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty i - jak pisał w 1921 roku badacz jego twórczości Zdzisław Jachimecki - "krew z krwi i kość z kości Polakiem".

"Jego wielkie opery takie jak +Halka+, +Straszny dwór+ dotykające sedna idiomu polskości - zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości" - napisano w uchwale sejmowej.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organista. Autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: "Halka", "Straszny dwór" i "Paria".

W programie koncertu ZPiT Kurpie Zielone:

- polskie tańce narodowe do muzyki z dzieł Moniuszki oraz inspirowanej jego twórczością (polonez, mazur, krakowiak)
- wybrane utwory ze „Śpiewnika domowego” w stylizowanych ludowych aranżacjach
- kompozycje taneczne inspirowane muzyką Moniuszki i folklorem
- kompozycje tańców i pieśni z różnych regionów Polski: Kurpi Zielonych, Mazur, Suwalszczyzny, Rzeszowskiego, Orawy, Łemkowszczyzny, Żywiecczyzny

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, a w zeszłym roku na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej obchodził jubileusz 65-lecia działalności artystycznej. Jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim. Zespół dał przeszło 1,6 tys. koncertów w ponad 20 krajach.

Przygotowanie koncertu:
Mariusz Żwierko – kierownik artystyczny, choreograf, przygotowanie grupy reprezentacyjnej, reżyseria koncertu
Andrzej Grzybowski – kierownik muzyczny, przygotowanie wokalne i muzyczne
Agnieszka Ondruch-Sikora – asystentka choreografa, przygotowanie grup dziecięcych i seniorów, przygotowanie strojów
Grażyna Kuklińska – akompaniament
Marta Szałkiewicz – przygotowanie chóru

Fotograficzna relacja z przygotowania i premiery koncertu – Michał Heller – OiFP

Fot. w galerii i tekście - M. Heller; fb/Stanisław Derehajło

https://www.oifp.eu/rok-moniuszkowski/ - program obchodów urodzin i Roku Stanisława Moniuszki 

https://www.moniuszko200.pl/pl/

facebook