Dodana: 24 kwiecień 2019 14:40

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2019 14:40

Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko?

Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Na te pytania chce odpowiedzieć i zachęcić do odbioru sztuki współczesnej - Galeria Arsenał w Białymstoku.

Dzieci bawiące się poduszkami w kształcie i kolorze ziemniaków na wystawie w Zachęcie

Na wystawie pt.: „Wszystko widzę jako sztukę” dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, karmić żubry w przebraniu białego niedźwiedzia jak Cezary Bodzianowski, czy też – wzorem Moniki Sosnowskiej – budować przedziwną przestrzeń jak z powieści Alicja w Krainie Czarów.

Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej – choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy – zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany zeszyt z zadaniami oraz książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Mamy nadzieję, że taki sposób przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej.

Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli ani jak należy interpretować jego dzieła. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z twórcami chcemy przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.

Uwzględniając potrzeby młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez działanie, uzupełniliśmy wystawę o strefę freestylowo-twórczą – artystyczny plac zabaw z zadaniami nawiązującymi do prezentowanych dzieł.

mat. Galeria Arsenał/Ewa Solarz

Pierwsza edycja wystawy odbyła się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w dniach 10.03 – 03.06.2018 r.


identyfikacja wizualna: Robert Czajka
aranżacja: Kosmos Project, czyli Ewa Bochen-Jelska i Maciek Jelski

Zapisy grup na zwiedzanie wystawy przyjmujemy pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl (Na stronie internetowej wydarzenia dostępny jest kalendarz z wolnymi terminami oprowadzań)


11.05.2019 – wystawa nieczynna

18.05.2019 (Noc Muzeów) – wystawa czynna w godzinach 12–22

Wydarzenia towarzyszące:

28.04.2019 (niedziela), godz. 11 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

 

Osoby chętne będą mogły kupić na wystawie książkę „Wszystko widzę jako sztukę” (Wydawnictwo Wytwórnia)  z rabatem 30 proc.

Więcej informacji o książce: http://wytwornia.com/index.php/s/karta/id/97/ksiazki/wszystko-widze-jako-sztuke.htm

 

 

facebook