Dodana: 5 marzec 2012 12:57

Zmodyfikowana: 5 marzec 2012 12:57

Roberto Skolmowski kandydatem na nowego dyrektora OiFP

26 maja 2011 roku Marszałek Województwa Podlaskiego przedstawił kandydata na nowego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej jest nim Roberto Skolmowski, dotychczasowy dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek.

Przedstawiona kandydatura  jest wynikiem rozmów, które przeprowadził Marszałek Województwa Podlaskie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim.

- Przyjęliśmy wspólne ustalenia dotyczące zarządzania operą.  Ustaliliśmy, że kandydata wyłonimy z pominięciem procedury konkursowej. Jestem przekonany że dokonujemy dobrego wyboru, Opera i Filharmonia Podlaska w osobie Roberto Skolmowskiego zyska menadżera dużego formatu i wierze, że w nowym obiekcie będziemy mieli muzykę i sztukę na najwyższym europejskim poziomie. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego kandydata na tak ważne stanowisko, który byłby wolny od zobowiązań i oczekiwał na propozycje. W tym przypadku trzeba wyjść z inicjatywą i ubiegać się o konkretną osobę.

Statut i warunki w jakich można dokonać wyboru dyrektora nakładają obowiązek uzgodnienia tego z ministrem kultury. Kandydat, który w przyszłym tygodniu zostanie  przedstawiony zarządowi, jest popierany zarówno przez marszałka jak i ministra – podkreślał marszałek Dworzański.

Marszałek dodał, że w sprawie kandydata konsultował się z prezydentem Wrocławia Rafałem Dudkiewiczem, i wspólnie ustalili, że we wstępnym okresie przejściowym potrzebnym do przeprowadzenia odpowiednich procedur związanych z powołaniem,  Roberto Skolmowski będzie kończył rozpoczęte inicjatywy artystyczne we Wrocławiu.

Roberto Skolmowski na stanowisku dyrektora zastąpi Marcina Nałęcz-Niesiołowski, który został odwołany decyzją zarządu z dn. 6 kwietnia. Okres wypowiedzenia kończy się 31 lipca. Obecnie funkcję dyrektora pełni Grzegorz Puchalski, któremu Zarząd powierzył pełnienie obowiązków przez trzy miesiące, do czasu wyłonienia nowego szefa instytucji.


Roberto Skolmowski urodził się w 1957 r. w Łodzi. Ukończył Wydział Lalkarski we wrocławskiej PWST i Wydział Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. W ciągu swojej kariery zawodowej - zrealizował ponad 90 produkcji teatralnych i telewizyjnych, z czego ponad 50 to dzieła operowe (m.in.: „Otello", „Nabucco", „Traviata", „Samson i Dalila", „Widma" w Operze Wrocławskiej, „Napój miłosny" w Teatrze Wielkim w Łodzi, „Turek w Italii", „Moc przeznaczenia", „Falstaff" w Teatrze Wielkim w Poznaniu, „Rigoletto" w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Śląskiej w Bytomiu). Przez trzy lata był szefem artystycznym Śląskiej Opery Kameralnej i kierownikiem artystycznym Opery Wrocławskiej. Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Aktualnie jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek.
Roberto Skolmowski jest jednak przede wszystkim świetnym organizatorem i menadżerem; pomysłodawcą i realizatorem szeregu nowatorskich rozwiązań, sprzyjających rozbudzaniu potrzeb kulturalnych. Efekty jego pracy we Wrocławiu powinny być przykładem „dobrych praktyk" - godnych naśladowania przez inne instytucje kultury.
Zobacz biogram

fot.www.teatrlalek.wroclaw.pl

relacja video:
http://www.tv.wrotapodlasia.pl/index.php?a=movie/show&id=597
 

facebook