Dodana: 28 styczeń 2015 09:09

Zmodyfikowana: 28 styczeń 2015 09:09

Hrabina Marica w OiFP

Po sukcesie "Barona cygańskiego" Opera i Filharmonia Podlaska znów otwiera się na świat operetki. Tym razem będzie to "Hrabina Marica" Emericha Kalmana, najwybitniejszego obok Franza Lehara przedstawiciela II operetki wiedeńskiej.

Po raz pierwszy operetkę wystawiono w Wiedniu w roku 1860. Moda przyszła z Paryża, ale tamtejszy kankan zastąpiono nad Dunajem walcem. Co wcale nie dziwi, gdyż najwybitniejszym przedstawicielem złotego okresu operetki wiedeńskiej był Johann Strauss.

"Zemsta nietoperza" - premiera 1874, "Noc w Wenecji" - 1883, "Baron cygański" - 1885.  Sukces za sukcesem. Kiedy umiera Johann Strauss, wiedeńska operetka przeżywa kilkuletni kryzys.

I wówczas pojawia się nowe pokolenie kompozytorów.

W 1905 roku Franz Lehar wystawia "Wesołą wdówkę". Lekkie i frywolne, a zarazem szybko wpadające w ucho melodie wspaniale oddawały atmosferę Wiednia z początku XX wieku. Kompozytor zyskuje pieniądze i sławę.

W tym samym czasie Emerich, a właściwie Imre Kalman (kompozytor jest narodowości węgierskiej) kończy studia na Akademii Muzycznej i komponuje cykl pieśni, poemat symfoniczny i scherzo operowe. Ale sukces "Wesołej wdówki" Lehara nie daje mu spokoju. Kalman zaczyna poszukiwać odpowiedniego libretta. Tak powstają "Manewry jesienne" wystawione w Budapeszcie w 1908, a w Wiedniu w 1909 roku.  Operetka odnosi sukces. Kalman tworzy i wystawia kolejne dzieła. "Księżniczka czardasza" ma swoją premierę w 1915 roku. Sukces przerasta wszelkie oczekiwania. Ludzie idą do teatru by zapomnieć o strachu, głodzie i cierpieniu. Po wojnie "Księżniczka czardasza" rozpoczyna triumfalny marsz po całej Europie.

Imre Kalman przeżywa jednak kryzys. Zaczyna kopiować sam siebie. I wtedy pojawia się Hrabina Maricy. Jej premiera  28 lutego 1924 roku przynosi kompozytorowi sukces porównywalny z sukcesem "Księżniczki czardasza". Libretto opowiada historię zubożałego arystokraty, który chcąc zapewnić swej siostrze odpowiedni start życiowy, został administratorem majątku młodej i bogatej wdowy. I jak na operetkę przystało, po licznych perypetiach oczywiście się z nią ożenił. Kálmán znowu zachwycił cygańskim temperamentem, witalnością i liryzmem. Tym razem węgierskie rytmy skojarzył z synkopą jazzową.

Piątek 20 lutego 2015, godzina 20:00
Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej ulica Odeska 1
Emmerich Kalman - operetka "Hrabina Marica"

Wykonawcy:
Chór, Balet, Orkiestra pod dyrekcją Piotra Wujtewicza

Soliści
Aleksandra Nowina-Chacińska
Alina Adamska
Dominika Kobalczyk
Sylwia Maszewska
Mirosław Niewiadomski
Andrzej Kostrzewski
Jerzy Wolniak
Andrzej Staniewski
Stefan Paska
Zbigniew Kuźnik
Krzysztof Dyttus

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook