Dodana: 25 lipiec 2019 13:20

Zmodyfikowana: 25 lipiec 2019 13:20

Kalendarz wydarzeń we wrześniu 2019

Wydarzenia i przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i rozrywkowe, które odbywają się we wrześniu 2019 r. w województwie podlaskim - nadesłane przez organizatorów.

Wieniec dożynkowa z królewska koroną ze zboża

X Jubileuszowe Międzynarodowe Wieczory Muzyczne u św. Brata Alberta

Mońki, 1 września 2019

organizator: Moniecki Ośrodek Kultury

miejsce: kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach

Międzynarodowe Koncerty Muzyczne Mońkach organizowane są od 2010 roku. Impreza trwa przez cały wrzesień, a koncerty odbywają się w każdą sobotę miesiąca. Program wieczorów muzycznych jest różnorodny i obfituje w odmienne style muzyczne oraz ciekawe i rzadkie instrumenty. Formuła koncertów corocznie jest zmieniana i urozmaicana, co wpływa na ich atrakcyjność i lepszy odbiór publiczności. Założeniem wieczorów muzycznych jest prezentacja wybitnych wykonawców z Polski i zagranicy, grających na różnorodnych instrumentach, nieczęsto spotykanych w salach koncertowych i filharmoniach. Koncerty są formą propagowania muzyki klasycznej i współczesnej w rozmaitych odsłonach brzmień, instrumentacji i stylów. Monieckie Międzynarodowe Wieczory Muzyczne stanowią przyjazną możliwość udziału w imprezach z dziedziny kultury wysokiej.

 

VII Biebrzański Piknik Pamięci

Jaświły, 1 września 2019, godz. 12.00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach

miejsce: Dolistowo Stare – plaża

Piknik jest imprezą służącą uczczeniu pamięci żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r., a także rozbudzeniu wśród mieszkańców ducha patriotyzmu.

 

II Dożynki Gminne

Czyżew-Osada, 1 września 2019, godz. 12.00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie

miejsce: kościół w Czyżewie, stadion miejski w Czyżewie

Celem jest integracja społeczeństwa wokół tematyki tradycji dożynkowych, a adresaci to mieszkańcy Gminy Czyżew i zaproszeni goście. W programie: msza św., prezentacja wieńców z każdej parafii, Turniej Sołectw, występy dzieci, młodzieży i dorosłych, wesołe miasteczko dla dzieci, stoiska regionalne, stoły dożynkowe i wystawy rękodzieła oraz potraw regionalnych (degustacje), występy gwiazdy oraz miejscowych zespołów.

 

Dożynki Gminno-Parafialne w Szmurłach

Brańsk, 1 września 2019, godz. 12.00

organizator: Dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Kalnicy i Wójt Gminy Brańsk

miejsce: plac przy Izbie Tradycji Regionalnej i Rolnictwa w Szmurłach

Główne cele Dożynek Gminno-Parafialnych to: integracja lokalnej społeczności, wspólne przeżywanie uroczystości, zacieśnianie więzi międzyludzkich. Adresaci Dożynek Gminno-Parafialnych to mieszkańcy gminy Brańsk i sąsiadujących gmin. Program: msza święta w kościele w Szmurłach, przemówienie wójta gminy Brańsk, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów.

 

Festyn Dożynkowy

Narewka, 1 września 2019, godz. 15.30

organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Narewce

miejsce: ul. Hajnowska 33 – amfiteatr

W programie: modlitwa ekumeniczna, podziękowanie rolnikom za pracę, kultywowanie zwyczajów dożynkowych, konkurs na wieniec dożynkowy, stoiska sołectw, kosze z płodami, strefa porad i informacji dla rolników, koncerty zespołów folklorystycznych.

 

Narodowe Czytanie 2019 w Szczuczynie

Szczuczyn, 7 września 2019

organizator: Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

miejsce: siedziba Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie

Podczas Narodowego Czytania 2019 odbędzie się lektura ośmiu utworów wybranych przez Parę Prezydencką. Będzie to osiem następujących nowel: „Dobra pani” (Eliza Orzeszkowa), „Dym” (Maria Konopnicka), „Katarynka” (Bolesław Prus), „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”, Bruno Schulz), „Orka” (Władysław Stanisław Reymont), „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” (Stefan Żeromski), „Sachem” (Henryk Sienkiewicz), „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy, Henryk Rzewuski). Jak co roku BCK także weźmie udział w imprezie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego czytania nowel.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 – IX Gminne Obchody EDD w Czyżewie

Czyżew-Osada, 7 września 2019, godz. 11.30

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie

miejsce: Muzeum Ziemi Czyżewskiej

Realizacja różnorodnych działań kulturalnych (artystyczno- historycznych) dla mieszkańców gminy, gości, dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Narodowe Czytanie w Goniądzu

Goniądz, 7 września 2019, godz. 15.00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu

miejsce: plac 11 Listopada

Ogólnopolska impreza pod patronatem Prezydenta RP promująca czytanie wybranych fundamentalnych w literaturze polskiej dzieł. Impreza odbędzie się w parku miejskim w Goniądzu.

 

Bulwa Fest

Hajnówka, 7 września 2019, godz. 15.00

organizator: Stowarzyszenie Krynica oraz Gminne Centrum Kultury w Dubinach

miejsce: Lipiny koło Hajnówki; teren zielony przy świetlicy wiejskiej

W programie imprezy, której tematem przewodnim jest ziemniak, znajdą się m.in.: konkursy na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka, zawody o puchar wójta na najdłuższą obierkę z ziemniaka, poczęstunek cygański z kuchni polowej oraz liczne występy zespołów artystycznych.

Krótka relacja z III Bulwa Fest:

 

Festyn Rodzinny „Pelargonia”

Bielsk Podlaski, 8 września 2019

organizator: Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim

miejsce: amfiteatr miejski w Bielsku Podlaskim

W programie festynu: koncerty zespołów, stoiska owocowo-warzywne ogrodów działkowych i stowarzyszeń, konkursy adresowane do mieszkańców, potańcówka w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Bielsk Podlaski.

 

Dożynki Gminne – XI Turniej Wsi

Lipsk, 8 września 2019

organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku

miejsce: MGOK w Lipsku, park miejski

Dożynki to tradycyjne obchody święta plonów. W trakcie imprezy rozgrywane są konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najatrakcyjniejszą prezentację kulinarną wsi. Prezentacjom kulinarnym towarzyszą występy artystyczne oraz Turniej Wsi, w którym biorą udział społeczności wiejskie. Niebywałą atrakcją są odgrywane przez zespoły ludowe tradycyjne obrzędy związane ze świętem plonów. Na koniec odbywa się zabawa taneczna pod gwiazdami.

 

  1. Festyn Archeologiczny w Zbuczu

Czyże, 8 września 2019, godz. 11.00

organizator: Gmina Czyże, Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

miejsce: Zbucz – wczesnośredniowieczne grodzisko schronieniowe

Poprzez Festyn Archeologiczny chcemy wypromować nasz region, z którego będą pochodziły prezentujące się zespoły artystyczne, rzemieślnicy, twórcy ludowi i rękodzielnicy, oraz przyczynić się do wzrostu atrakcyjności turystycznej naszych terenów. Mamy nadzieję, że poprzez tematykę festynu pokażemy bogactwo kultury Podlasia, przyczynimy się do szerszej promocji naszego regionu. Zamierzamy również przybliżyć uczestnikom imprezy klimat zamierzchłych czasów, jak dawniej żyli nasi przodkowie, czym się zajmowali itp. Wszystko to chcemy urozmaicić pokazami walk wojów, praktyczną prezentacją prac rzemieślników reprezentujących dawne zawody, scenkami z codziennego życia oraz konkursami z udziałem publiczności. Impreza organizowana pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

 

XII Spotkania Hubertowskie

Czarna Białostocka, 8 września 2019

organizator: Gmina Czarna Białostocka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, PZŁ w Białystoku

miejsce: zalew w Czarnej Białostockiej

Na Spotkaniach Hubertowskich nie zabraknie wielu atrakcji. Na scenie zobaczymy wiele zespołów o różnorodnym charakterze, od zespołów rozrywkowych i folkowych po zespoły wykonujące muzykę myśliwską. Będą wystawy tematyczne, konkursy dla wielu pokoleń oraz wiele ciekawych atrakcji dla rodzin. W ramach Spotkań odbędzie się także II Bieg Hubertusa w kategorii indywidualnej oraz rodzinnej. Dzień wcześniej zapraszamy na coroczne zawody strzeleckie na strzelnicę w Karakulach oraz na sympozjum łowieckie o ciekawej tematyce związanej z problemami lasu i łowiectwa. Realizacja zadania pozwala organizatorom na coraz lepsze poznanie tradycji i kultury łowieckiej i myśliwskiej. Celem Spotkań jest prezentacja tradycji związanej z kulturą łowiecką i myśliwską poprzez prezentację zespołów, wystawy i pokazy związane bezpośrednio z tematyką leśno-przyrodniczą.

 

  1. rocznica bitwy pod Olszewem

Brańsk, 14 września 2019, godz. 12.00

organizator: wójt gminy Brańsk, wójt gminy Wyszki

miejsce: Olszewo – pomnik ofiar bitwy o Olszewo

Celem obchodów rocznicy bitwy pod Olszewem jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego, zbliżenie nas do jak najwierniejszego odtwarzania historii, inscenizacja bitwy z okazji rocznicy. Adresaci to lokalna społeczność i wszyscy zainteresowani historią. Program: msza święta w intencji poległych, przemówienia, piknik historyczny, rekonstrukcja bitwy.

 

Koncert na skwerze

Zabłudów, 14 września 2019, godz. 18.00

organizator: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie

miejsce: skwer Planty w Zabłudowie

Koncert muzyki poważnej. Prezentacja dorobku kompozytorskiego Stanisława Moniuszki. Skierowany jest do miłośników dobrej muzyki klasycznej.

 

Święto Wsi – Turniej Wsi Gminy Mońki

Mońki, 15 września 2019

organizator: Moniecki Ośrodek Kultury

miejsce: Dziękonie

Impreza organizowana nieprzerwanie od 2008 roku. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski. Impreza ma na celu aktywizację i integrację społeczności wiejskiej oraz przypomnienie dawnych tradycji i zwyczajów. Odbywa się co roku w innej miejscowości gminy Mońki – prawo do organizacji święta zdobywa wieś, która w roku poprzednim zwyciężyła w Turnieju Wsi, czyli dziesięcioboju konkurencji związanych w różny sposób z pracą na roli. Promuje twórczość ludową poprzez organizację występów folklorystycznych zespołów śpiewaczych oraz kapel ludowych, a także Targów Wytwórczości i Sztuki Ludowej. Imprezie towarzyszą wystawy płodów rolnych, różnego rodzaju konkursy o tematyce rolniczej, koncerty zespołów muzycznych, kiermasze, a także liczne stoiska garmażeryjne i zabawowe. Święto Wsi jest imprezą nawiązującą w sposób najbardziej wierny do pierwszych, organizowanych w gminie Mońki w latach 70. Świąt Ziemniaka.

 

Dożynki w Rybołach

Ryboły, 15 września 2019, godz. 12.00

organizator: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie

miejsce: Ryboły, plac przy muzeum

Popularyzacja tradycji dożynkowych, kultywowanie obrzędów i zwyczajów dożynkowych. W programie: godz. 8.30 – liturgia św. w cerkwi w Rybołach, godz. 9.00 – msza św. przy krzyżach (dawne RSP), godz. 12.00 – otwarcie dożynek (plac przy muzeum), koncerty, pokazy dożynkowe, konkurs wieńców dożynkowych, wystawa płodów rolnych, urządzenia rekreacyjne dla dzieci.

 

Gminne Obchody Dnia Sybiraka w Czyżewie

Czyżew-Osada, 17 września 2019, godz. 11.00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie

miejsce: Muzeum Ziemi Czyżewskiej

Celem jest uczczenie pamięci sybiraków. W programie: złożenie przez władze samorządowe i szkoły kwiatów pod pomnikiem – wagonem, spotkanie z sybirakami, zwiedzanie muzeum.

 

Konkurs Fotograficzny „Fauna i Flora” – podsumowanie

Bielsk Podlaski, 18 września 2019, godz. 10.00

organizator: Bielski Dom Kultury i Związek Wędkarski SUM w Bielsku Podlaskim

miejsce: Bielsk Podlaski, ul. Kopernika 3

Podsumowanie konkursu fotograficznego adresowany jest do dzieci i młodzieży pasjonującej się fotografią.

 

Wystawa malarstwa Krystyny Hajduk Popławskiej

Zabłudów, 21 września 2019, godz. 16.00

organizator: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie

miejsce: Klub Pod Burmistrzem

Wystawa prezentująca dorobek artystyczny wieloletniej prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Pochodząca z Zabłudowa artystka wystawiała swoje prace w wielu uznanych galeriach. Tym razem zaprezentuje swoje prace w rodzinnej miejscowości.

facebook