Dodana: 15 czerwiec 2020 08:29

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2020 08:29

Ponad 785 tys. zł dla LGD z gmin: Korycin, Janów, Sztabin i Giby oraz miasta Kolno

Zarząd Województwa Podlaskiego na wtorkowym posiedzeniu (9.06) przyznał dotacje na lokalne inicjatywy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Park Kulturowy w Milewszczyźnie (1 of 34).jpg

Gmina Korycin, w ramach projektu, stworzy multimedialne ekspozycje w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna. Kupi w tym celu np. 20 okularów wirtualnej rzeczywistości czy aplikację, która „zabierze” zwiedzających  w wirtualną wycieczkę po terenach grodzisk ziemi korycińskiej.  Kolejna aplikacja opowie o dawnym życiu Słowian. Wartość tego projektu wynosi blisko 243 tys. zł, a dofinansowanie z RPOWP stanowi 194,3 tys. zł.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jerzego w Janowie przeprowadzi remont elewacji frontowej oraz zabezpieczy opaskami ochronnymi ściany zewnętrzne zabytkowego kościoła w Janowie. Koszt tej inwestycji wyniesie 268 tys. zł, a dotacja pokryje 199,5 tys. zł. Z kolei Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jakuba Apostoła wyremontuje małą wieżę zabytkowego kościoła w Sztabinie, co będzie kosztować 232,5 tys. zł, a dofinansowanie sięgnie 197,6 tys. zł.

Te trzy projekty zostały zgłoszone w ramach Lokalnej Grupy Działania  „Fundusz Biebrzański”.

Gmina Giby otrzyma blisko 134 tys. zł z RPOWP na projekt, zakładający wsparcie w rozwoju 35 uczniów i sześciu nauczycieli Szkoły Podstawowej w Gibach. Uczniowie wezmą udział w dodatkowych zajęciach m.in., informatycznych, matematyczno-przyrodniczych,  natomiast nauczyciele w szkoleniach cyfrowych i w szkoleniu ze stosowania metody eksperymentu naukowego. Zostaną również dodatkowo wyposażone pracownie szkolne. Koszt projektu wynosi 142,6 tys. zł. Został on zgłoszony na nabór w ramach „Suwalsko – Sejneńskiej” LGD.

Miasto Kolno skoncentruje się na rozwoju 5- i 6-latków z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolnie. 44 przedszkolaków weźmie udział w zajęciach językowych, matematyczno-technicznych, informatycznych. Szkoła, w ramach projektu, kupi pomoce dydaktyczne do prowadzenia tych zajęć. Koszt inwestycji przekracza 64 tys. zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego sięga 60 tys. zł. Projekt został zgłoszony na konkurs, zorganizowany w ramach LGD „Kraina Mlekiem Płynąca”.

Barbara Likowska-Matys, Departament Rozwoju Regionalnego UMWP

fot. pixabay

facebook