IX posiedzenie Komitetu Umowy Partnerstwa
Stan wdrażania programów operacyjnych funduszy unijnych, w tym działania podjęte w związku z pandemią - to niektóre z tematów posiedzenia Komitetu Umowy Partnerstwa (KUP). Spotkanie w formule online odbyło się w piątek (18.12). W obradach uczestniczył m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Posiedzeniu przewodniczył Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Obecny rok jest szczególny ze względu na pandemię COVID – 19. Wpłynęła ona na wszystkie dziedziny naszego życia, w tym także na wdrażanie funduszy unijnych. – mówił minister - Sytuacja spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w realizowanych już projektach, a także przesuwanie środków na te obszary, które najbardziej ucierpiały w związku z pandemią - dodał.
Tadeusz Kościński zauważył, że z reakcją na sytuację pandemii wiążą się też dodatkowe środki, które w ramach polityki spójności można przeznaczyć na walkę z COVID-19. Chodzi tu o instrument REACT-EU, który ma rozwijać dodatkowe inwestycje i zapewniać państwom członkowskim dużą elastyczność w reagowaniu na natychmiastowe skutki kryzysu. Jego budżet to 55 mld euro.
Przeglądu wdrażania programów unijnych w kończącej się perspektywie finansowej 2014-2020 dokonała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Ich wdrażanie na obecnym etapie oceniamy bardzo dobrze. Według danych, od uruchomienia programu do 13 grudnia br., podpisano z beneficjentami ponad 80 tys. umów o dofinansowanie na całkowitą kwotę 505,4 mld zł. Dofinansowanie Unii Europejskiej to 307,2 mld zł. Stanowi to 90 proc. przyznanej Polsce alokacji – przekazała Jarosińska-Jedynak.
Doskonałych wyników gratulował Polsce Christopher Todd z Komisji Europejskiej.
Podlaskie pnie się w górę
Również w Podlaskiem wskaźniki dotyczące wdrażania programów unijnych są coraz wyższe.
- W 2018 roku byliśmy na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o kontraktację, czyli podpisane umowy i płatności w ramach RPOWP 2014-2020. Po spotkaniu rocznym z Komisją jesteśmy na piątym miejscu wśród 16 województw, jeśli chodzi o podpisane umowy i na siódmym, jeśli chodzi o przekazywanie pieniędzy do beneficjentów – podkreślił marszałek Kosicki w rozmowie z Wrotami Podlasia - Cel n+3, czyli rozliczenie pieniędzy z Komisją Europejską mamy już zrealizowany na koniec 2021 roku. Można więc powiedzieć, że jesteśmy po „bezpiecznej stronie mocy”.
Z uwagi na to, że 18 grudnia br. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego otrzymał decyzję dotyczącą zmiany Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, marszałek Kosicki, podziękował minister Jarosińskiej-Jedynak za wsparcie w procesie dokonywania zmian, a Komisji Europejskiej za szybkie zatwierdzenie zaproponowanej modyfikacji. Podkreślił, że dzięki temu region będzie mógł w większym stopniu, zareagować na kryzys związany z pandemią oraz wesprzeć system ochrony zdrowia.
Specustawa do 2023 roku
Podczas podsumowań mijającej perspektywy finansowej rozmawiano o podejmowanych działaniach zapobiegającym skutkom pandemii - m.in. o uchwalonej w kwietniu br. „specustawie funduszowej”.
- Jej uchwalenie zapewniło płynną realizację i dofinansowanie projektów w ramach programów operacyjnych w sytuacji pandemii – podkreślała Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister poinformowała też, że Parlament RP przyjął rządową nowelizację specustawy, która wydłuża okres jej obowiązywania do 2023 roku.
Nowa perspektywa tuż, tuż
Dużo uwagi poświęcono zbliżającej się, kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.
Kilka dni temu unijni przywódcy osiągnęli porozumienie co do jej budżetu.
Minister Jarosińska-Jedynak poinformowała, że wkrótce po Nowym Roku zostaną poddane konsultacjom założenia do Umowy Partnerstwa - najważniejszego dokumentu na poziomie krajowym, określającego zakres i sposób wykorzystania funduszy unijnych.
***
Umowa Partnerstwa (UP) jest kluczowym dokumentem strategicznym na poziomie krajowym określającym zakres i sposób wykorzystania Funduszy Europejskich. UP odnosi się do trzech polityk unijnych: polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybołówstwa. Umowa realizowana jest poprzez krajowe i regionalne programy operacyjne.
Komitet Umowy Partnerstwa (KUP) jest głównym organem wspierającym w procesie wykorzystywania środków Unii Europejskiej. KUP koordynuje realizację wszystkich programów ujętych w Umowie Partnerstwa i sprawdza czy wsparcie unijne przynosi oczekiwane efekty.
Aneta Kursa
fot. Mateusz Duchnowski