Dodana: 18 czerwiec 2019 11:29

Zmodyfikowana: 18 czerwiec 2019 11:29

Wsparcie i szansa na lepsze życie – dla mieszkańców Hajnówki

Hej do przodu! – taką nazwę nosi projekt warty ok. 3,3 mln zł, na którego realizację i dofinansowanie z podlaskiego RPO podpisali w poniedziałek (17 czerwca br.) umowę wicemarszałek Stanisław Derehajło i burmistrz Hajnówki – Jerzy Sirak. Dotacja w wysokości blisko 2,8 mln zł wspomoże rodziny, osoby dorosłe, niepełnosprawne oraz dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym. Przejdą szkolenia, kursy, pójdą na staże zawodowe ale też wyjadą na wakacje.

Ilustracja do artykułu Hajnówka_dofinansowanie z EFS-7.JPG

- Cieszę się, że ten projekt będzie realizowany w Hajnówce, której kibicuję, ale przede wszystkim, że wsparcie otrzymają też dzieci – podkreślał podczas podpisania dokumentów w hajnowskim urzędzie wicemarszałek Stanisław Derehajło. – To ważne, by wspierać je w rozwoju, pokazywać dobre praktyki i możliwości, jakie stoją przed nimi. Po prostu dawać szansę na lepsze życie.

W projekcie, który będzie realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hajnówce, udział weźmie 180 osób dorosłych i 60 dzieci. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, bezrobotne ale też osoby niepełnosprawne oraz dzieci pochodzące z rodzin wymagających wsparcia będą mogły wziąć udział w rozmaitych szkoleniach i treningach, m.in.: kompetencji rodzicielskich, życiowych,  umiejętności społecznych, czy - specjalnie skierowanym do dzieci – treningu kontroli emocji. W projekcie będą także pracować asystenci rodzinni i asystent osób niepełnosprawnych. Wsparcia udzielać będzie też psychoterapeuta i specjaliści doradztwa zawodowego, rodzinnego oraz prawnego,  aby ułatwić uczestnikom projektu powrót bądź wejście na rynek pracy, ale także zwiększyć ich udział w życiu społecznym. Dzieci z kolei w przyszłym roku będą mogły pojechać na obóz wakacyjny z elementami mentoringu. Hajnowski MOPS w ramach projektu kupi też 9-osobowego busa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych.

- Gdyby nie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, nie mielibyśmy możliwości, aby w ten sposób wesprzeć naszych mieszkańców – wyjaśniał burmistrz Jerzy Sirak. – Ten projekt nie rozwiąże naszych wszystkich problemów z osobami wykluczonymi, ale mam nadzieję, że będzie dużym wsparciem dla jego uczestników.

art

facebook