Dodana: 27 sierpień 2019 16:03

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2019 08:12

Podlaskie jako Dolina Rolnicza 4.0. Idea do weryfikacji

Czy staniemy się centrum nowoczesnego rolnictwa na wzór Doliny Krzemowej w zakresie technologii? Na to pytanie ma dać odpowiedź badanie, które przeprowadzą eksperci, wyłonieni przez Komisję Europejską. Dziś, 27 sierpnia, odbyło się pierwsze spotkanie na ten temat. – To bardzo ambitny projekt. Liczę, że badanie wykaże, że warto go wdrażać – przyznał gospodarz spotkania Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Spotkanie robocze nt Dolina Rolnicza-03.jpg

Samorząd województwa podlaskiego od wielu miesięcy na spotkaniach z partnerami społeczno-gospodarczymi porusza temat utworzenia Doliny Rolniczej 4.0, która, wzorowana na Dolinie Krzemowej, największym ekosystemie innowacji technologicznych w USA, miałaby stać się głównym ośrodkiem kompetencji dla rozwoju naszej specjalizacji –  nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego, opartego na rodzimym know-how. Dolina Rolnicza pozwoliłaby na efektywną współpracę między przemysłami ściśle technologicznymi i rolnictwem w naszym regionie.

Model gotowy do wdrożenia

Badanie, realizowane na zlecenie Komisji Europejskiej, pozwoli stworzyć model ekosystemu innowacji rolno-spożywczej, oparty na możliwościach i potrzebach regionu. – Dowiemy się z niego, jak powinna działać Dolina Rolnicza i przede wszystkim – czy jej utworzenie przyniesie korzyści dla województwa podlaskiego – powiedziała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

–  Ten projekt może nas, mieszkańców województwa podlaskiego, wynieść na wyżyny. Będziemy dysponować wiedzą i możliwościami, których nikt inny nie będzie miał w tym obszarze – stwierdził marszałek Artur Kosicki. I podziękował poprzednikom, którzy zwrócili uwagę na ten – kluczowy dla województwa – projekt.

Projekt flagowy

Podobne opinie mieli eksperci. Podczas spotkania ocenili, że Dolina Rolnicza 4.0 może stać się projektem flagowym w świecie. Jeżeli oczywiście badanie potwierdzi, że nasz region ma rzeczywiście taki potencjał. Jeszcze w tym roku poznamy wyniki.

blm

facebook