Dodana: 6 listopad 2019 12:50

Zmodyfikowana: 6 listopad 2019 12:50

Dwie białostockie szkoły zawodowe z dofinansowaniem z RPOWP

Ponad milion złotych z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzymają dwie białostockie szkoły zawodowe. Projekty zrealizuje Zespół Szkół Mechanicznych oraz Policealna Szkoła Administracji. Umowy o dofinansowanie podczas środowej (06.11) konferencji prasowej podpisał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu Umowy ze szkołami zawodowymi-36.jpg

- W tej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego już dofinansowaliśmy rozwój szkolnictwa zawodowego na kwotę ponad 107 mln zł. To pokazuje jak jest to istotne z punktu widzenia rozwoju województwa oraz regionalnego rynku pracy - zaznaczył marszałek Artur Kosicki. - Jest dla nas bardzo ważne, aby pracownicy znaleźli pracę w województwie podlaskim - dodał.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło również podkreślał ważność tego typu projektów.
- Dofinansowania pozwalają spełniać marzenia uczniów i nauczycieli. Pewne działania, które przy normalnym budżecie nie mogą zostać zrealizowane teraz mogą dać szansę na lepszy i szybszy rozwój. Żadna szkoła nie jest w stanie nadążyć za tym co dzieje się na rynku technologicznym, więc chcemy w jakimś stopniu w tym pomóc.

Zespół Szkół Mechanicznych zrealizuje projekt "Mechaniak - Przyszłość Jest Tu I Teraz", którego głównym celem będzie rozwinięcie i podniesienie kompetencji zawodowych oraz zdobycie wiedzy praktycznej i doświadczenia przez 154 uczniów, a także aktualizacja kompetencji zawodowych 17 nauczycieli. Koszt przedsięwzięcia to 409 tys. zł., natomiast dofinansowanie z RPOWP wyniesie 388 tys. zł.

- Projekt jest niezwykle ważny zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Będziemy mogli uczyć we wszystkich zawodach branży motoryzacyjnej na nowoczesnym sprzęcie. Uczniowie już nie mogą się doczekać - podkreśliła Małgorzata Kleszczewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

Dzięki projektowi "Policealna Szkoła Administracji Akademia Sukcesu w Białymstoku" pomoc w kształceniu otrzyma 154 słuchaczy z kierunków florysta, technik usług kosmetycznych, technik rachunkowości oraz opiekun medyczny.

- Bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę. Szczególnie ważne jest dla nas, że w ramach projektu zostanie wyposażona pracownia komputerowa, która pozwoli nam podnieść jakość kształcenia. Powstanie również pracownia opiekunki dziecięcej, czyli nowego zawodu. Fundacja posiada własne przedszkola i żłobki, więc będzie możliwość kształcenia własnej kadry. - powiedziała Agnieszka Czarnowska, prezes Fundacji Inicjatwywa Na Rzecz Edukacji.

Projekt jest realizowany w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. Całkowity koszt inwestycji to  796 tys. zł natomiast dofinansowanie opiewa na kwotę 736 tys. zł.

bm

facebook