Dodana: 20 maj 2019 10:38

Zmodyfikowana: 20 maj 2019 10:38

Caritas pomoże usamodzielnić się osobom niepełnosprawnym

Prawie cztery miliony zł z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał w poniedziałek (20 maja br.) Caritas Archidiecezji Białostockiej na projekt ,,Moje miejsce – Arka”. Dzięki niemu przy Centrum Pomocy Caritas w Supraślu powstanie osiem mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Przedstawiciel Caritasu (z lewej) i marszałek Artur Kosicki (z prawej) podpisują umowę. W tle logo województwa

W urzędzie marszałkowskim umowy dotyczące projektu (jedną na prace remontowe – dotacja w wys. 2,7 mln zł; drugą na działania adaptacyjne i przygotowawcze uczestników projektu – ponad 1 mln zł) podpisali marszałek Artur Kosicki i Marek Malinowski, członek zarządu województwa z ks. Adamem Kozikowskim, dyrektorem Caritas Diecezji Białostockiej oraz ks. Jerzym Sęczkiem z supraskiego centrum.

- Wiele się ostatnio mówi o wsparciu osób niepełnosprawnych, których potrzeby są mi znane i bliskie – mówił podczas spotkania marszałek Artur Kosicki. -  Nie jesteśmy jeszcze krajem, który jest w pełni przyjazny osobom niepełnosprawnym, ale trwają prace, by to zmienić, czego przykładem jest choćby program rządowy „Dostępność+”. Z poziomu samorządu również staramy się przekazywać realną pomoc, jak ta z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Cieszę się, że taki projekt powstał i zdobył dofinansowanie. Życzę sukcesów w jego realizacji – gratulował przedstawicielom Caritas Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

 Wspólnota pełna wsparcia

  Mieszkania adaptacyjne postaną przy supraskim centrum pomocy prowadzonym przez Caritas. Będzie to osiem pokoi z łazienkami, ze wspólną częścią wypoczynkową, kuchnią i pokojami dla opiekunów.

- Mamy już komplet osób, które tam zamieszkają. W tej chwili prowadzimy działania przygotowawcze, spotykamy się z nimi i ich opiekunami. W takich mieszkaniach niezbędne jest powstanie więzi między mieszkańcami a asystentami, tak jak w prawdziwej rodzinie –wyjaśniał ks. Jerzy Sęczek. – Nie mieliśmy żadnych problemów z naborem, wręcz przeciwnie, mamy już kolejnych chętnych na drugą taką wspólnotę.

Osoby, które zamieszkają w Supraślu to osoby niepełnosprawne intelektualnej wymagające stałej opieki.

- Będą tam mogły mieszkać bezterminowo - zapewniał ks. Jerzy Sęczek.  – Wspierać ich będą asystenci, z których niektórzy będą tam mieszkać i pracować, a niektórzy tylko pracować. Wszyscy jednak będą tworzyć jedną wspólnotę.

Taki rodzaj wsparcia pomaga osobom niepełnosprawny intelektualnie w usamodzielnieniu się i rozwijaniu umiejętności, które pomogą im funkcjonować w społeczeństwie.

 Mieszkania powstaną w Supraślu, lecz projekt będzie oddziaływał na inne gminy należące do Białostockiego Obszaru FunkcjonalnegoChoroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna oraz Białystok.

 Inwestycje i umiejętności

Remont pomieszczeń ma się rozpocząć za kilka tygodni, przedstawiciele Caritas liczą, że mieszkania mogą być gotowe już w przyszłym 2020 roku. ,,Moje miejsce – Arka” to projekt zintegrowany, składający się z dwóch części. Oprócz części inwestycyjnej, remontowej zaplanowano także grupowe i indywidualne spotkania z psychologiem, w których wezmą udział mieszkańcy i ich opiekunowie. W programie jest również sześć spotkań adaptacyjnych, podczas których uczestnicy zapoznają się z nowymi warunkami zamieszkania, poprawią się w zakresie samoobsługi, rozwiną umiejętności dnia codziennego oraz nauczą się właściwie spędzać czas wolny. Dla każdego z nich zostanie opracowany również indywidualny plan wsparcia.

 Wartość całego przedsięwzięcia opiewa na kwotę 4,7 mln zł, dofinansowanie z RPOWP – ok. 3,8 mln zł. Wsparcie na obie części projektu zostało przyznane z puli przeznaczonej na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

 art

facebook