Dodana: 22 sierpień 2019 13:06

Zmodyfikowana: 22 sierpień 2019 13:06

Białostocka „Wytwórnia” makaronu ze wsparciem z RPO

Nowy dział sprzedaży, produkcja własnych opakowań do makaronu i zatrudnienie kolejnych niepełnosprawnych do Zakładu Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” w Białymstoku - to efekt umowy na kwotę 2,2 mln zł dofinansowania z RPO, którą w czwartek (22 sierpnia br.) podpisał w siedzibie przedsiębiorstwa Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu ALPI 14 (1).jpg

 - Wartość projektu to 2,5 mln zł , kwota dotacji z RPO 2014-2020 wynosi 2,2 mln zł.

- Celem jest wzrost aktywności społeczno-zawodowej 32 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym z Białegostoku i powiatu białostockiego.

- To kontynuacja projektu pt. „Aktywizacja od A do ZAZ” w ramach, którego w grudniu 2018 r. powstał ZAZ „WYTWÓRNIA” zajmujący się produkcją mącznych półproduktów gastronomicznych typu makaron świeży czy ravioli.

 Sygnatariuszem umowy podpisanej w czwartek był także Piotr Bendiuk, prezes Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych „Alpi”, które stworzyło i prowadzi ZAZ ”Wytwórnię” przy ul. Octowej w Białymstoku. O oficjalnym otwarciu tej makaronowej manufaktury pisaliśmy już: Włoski makaron z podlaskim sercem – link do strony.

- Bardzo się cieszę, że pieniądze z naszego RPO trafiły do sprawdzonego partnera i to z naszego regionu. Będą one pracować nie tylko na rzecz rozwoju tego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim na rzecz osób niepełnosprawnych – mówił marszałek Artur Kosicki na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie „Wytwórni”. – Obowiązkiem zarządu województwa, radnych samorządowych jest wspieranie osób niepełnosprawnych z województwa podlaskiego, by im pomagać tak, by czuli się potrzebni. W ciągu ostatnich lat dzięki funduszom z RPO 2014-2020 wsparciem objęliśmy ok. 5 tysięcy osób niepełnosprawnych z naszego regionu.  

Rozwój i droga na otwarty rynek

- Z poprzedniego projektu mogliśmy nasze przedsiębiorstwo otworzyć, wyposażyć w profesjonalny sprzęt, przeszkolić naszych pracowników i podopiecznych. Dzięki temu dofinansowaniu nie dość, że poszerzymy nasz dział sprzedaży, kupimy maszyny do produkcji opakowań to jeszcze zatrudnimy kolejne osoby  - opowiadał Piotr Bendiuk. – Planujemy też kampanię społeczną o skali ogólnopolskiej, poprzez którą będziemy chcieli pokazać, że nasi podopieczni, osoby niepełnosprawne pracują na równi z osobami pełnosprawnymi i dzięki tej pracy powstaje produkt najwyższej jakości.

Wytwórnia obecnie zatrudnia 21 osób, a dzięki kolejnej dotacji z RPO zatrudni dodatkowych 11. Kilkoro obecnych pracowników przejdzie też cykl szkoleń i staży u pracodawców na wolnym rynku.

- To będzie szereg działań polegających na kontakcie naszych pracowników z przedsiębiorcami – wyjaśniała nam Anna Krasnowska z Alpi, koordynatorka projektu. -  Nasi podopieczni odbędą tzw. próbki pracy, czyli jednodniowe pobyty w firmach gdzie poznają zasady funkcjonowania zakładu, obowiązki, strukturę i wymagania. Następnie przejdą kilkudniowe szkolenia stanowiskowe, czyli poznają praktyczną pracę na konkretnym stanowisku i wówczas zobaczymy, ile osób od nas przejdzie na otwarty rynek pracy.

Wysoka jakość to wysokie wymagania

 „Wytwórnia” produkuje obecnie ok. 10 rodzajów makaronów: jajeczne i bezjajeczne, ze szpinakiem, pomidorami a nawet kakao. Wszystkie one to makaron świeży, chętnie wykorzystywane przez restauratorów.

- Mamy duże zainteresowanie naszym produktem, bo jest bardzo wysokiej jakości. Kontaktują się z nami restauracje z Warszawy, Poznania, ale też Białegostoku, bo obecnie można go próbować już w jednym z białostockich lokali – opowiadał Piotr Bendiuk. – Dlatego niezbędne jest poszerzenie naszego działu sprzedaży i opakowań, by sprostać tym wysokim wymaganiom.

art / red. is

 

  

facebook