Dodana: 31 styczeń 2020 15:17

Zmodyfikowana: 31 styczeń 2020 15:37

Akcja Rewitalizacja, czyli ponad 53 mln zł na nowe oblicza podlaskich miast i gmin

Wyremontowany zostanie dworzec autobusowy w Wysokiem Mazowieckiem, przebudowany będzie łomżyński Plac Starego Rynku, a w Choroszczy powstaną bulwary. Z dotacji na rewitalizację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) skorzysta 13 miast i gmin regionu. Symboliczne czeki na ten cel przekazał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, podczas piątkowej (31.01) konferencji.

Ilustracja do artykułu Czeki na rewitalizację-1.jpg

Marszałkowi towarzyszył wicemarszałek Marek Olbryś, członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski oraz radny wojewódzki Paweł Wnukowski.  

– Mam nadzieję, że takich wniosków w ramach kolejnych konkursów, tak dobrze złożonych i różnorodnych, będzie jeszcze więcej. To jest naszym zadaniem, żeby fundusze europejskie jak najszybciej zagospodarować po to, żebyście mogli działać, zmieniać estetykę swoich miejscowości, podnosić komfort życia mieszkańców – mówił marszałek województwa.

Największa pula dofinansowania – 9 mln zł – trafi do Augustowa, który zrealizuje dwa projekty. Przebuduje zabytkową siedzibę Miejskiego Domu Kultury w centrum miejscowości, a także przeprowadzi modernizację największego przedszkola samorządowego w mieście.

 – Przebudowa przedszkola pozwoli nam przyjąć do placówki o kilkadziesiąt dzieci więcej, a opieka nad nimi będzie sprawowana w lepszych warunkach. Tym remontem zrobimy taki krok cywilizacyjny o kilka dekad do przodu – zaznaczył Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa.

Na liście dofinansowanych projektów są także Łapy i zagospodarowanie terenu w centrum miasta (obecnego Placu Solidarności)  na potrzeby domu kultury i biblioteki publicznej.  Koszt projektu to 2,5 mln zł, dofinansowane wynosi 1,9 mln zł.

– Tak naprawdę jest to w tej chwili jedno z najbrzydszych miejsc w mieście. Chcemy poprawić wizerunek i funkcjonalność tego terenu. Zostanie on całkowicie przebudowywany, powstaną miejsca targowe oraz zamontowana zostanie infrastruktura, m.in. miejsca do gry w szachy, ławki i tężnia oraz nasadzenia nowej zieleni – powiedział Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap. 

Jak dodał, w tej chwili kończona jest dokumentacja projektowa, a przetargi powinny być ogłoszone w połowie roku.

Konkurs w ramach działania 8.5 RPOWP został rozstrzygnięty w grudniu ub. roku. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego o zwiększeniu jego budżetu, dotację otrzymały wszystkie projekty, które przeszły pozytywnie ocenę komisji. Łącznie wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła 53,5 mln zł (pierwotnie budżet konkursu wynosił 48 mln zł).

ms

W załączeniu poniżej opisy dofinansowanych projektów.

Pliki do pobrania

facebook