Dodana: 23 wrzesień 2019 08:26

Zmodyfikowana: 23 wrzesień 2019 08:26

Zmiany w ustawie o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

Większe finansowanie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i inne zasady przyznawania jej dotacji - to najważniejsze zmiany w zapowiedzianej przez wicepremiera Jarosława Gowina nowelizacji ustawy o CHAT. Dobre wiadomości Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał w niedzielę (22 września b.) podczas konferencji w Bielsku Podlaskim. W spotkaniu wziął udział Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu gowin-Bielks-konfa1-małe.jpg

Do niedawna Chrześcijańska Akademia Teologiczna borykała się z wieloma problemami finansowymi. Dotacja w wysokości 6 mln zł rocznie nie zabezpieczała jej stabilności.

- Zdecydowałem już o podwyższeniu tej kwoty do 8 mln zł, co pozwoliło uczelni, na której kształcą się elity duchowne wyznań niekatolickich: prawosławia i protestantyzmu , wyjść z na prostą – wyjaśniał wicepremier Gowin. – Ponadto wspólnie z posłem Mieczysławem Baszko podjęliśmy starania, by ta sytuacja została zagwarantowana ustawowo. Stąd nowelizacja mówiąca o kwocie dotacji nie niższej niż 8 mln rocznie, wzrost tej kwoty z roku na rok oraz inne zasady finansowania tej wyjątkowej w skali Europy uczelni.

Według zapowiedzi premiera CHAT miałaby zostać wyłączona z obowiązującego systemu finansowania uczelni wyższych.  Ten bowiem uzależnia kwotę dotacji od m.in.: liczby studentów, poziomu badań naukowych. - Trzeba ją finansować inaczej, by realnie  mogła wspierać rozwój wspólnot prawosławnej i protestanckiej –wyjaśnił wicepremier Gowin.

Obecny na konferencji poseł Mieczysław Baszko, wyjaśnił, że Bielsk Podlaski jest ważnym miejscem na mapie prawosławia w Polsce, dlatego ogłoszenie nowelizacji odbyło się właśnie w tym mieście.

Wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło stwierdził, że ustawa dotyczy podstaw funkcjonowania wspólnot religijnych w Polsce. – Każdy obywatel Polski bez względu na wyznanie, powinien mieć gwarancję kształcenia się i poszerzania swojej wiedzy religijnej – mówił wicemarszałek Derehajło.

Nowelizacja ustawy na być zgłoszona pod obrady sejmu RP już na początku nowej kadencji przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.       

art

facebook