Dodana: 4 kwiecień 2016 15:06

Zmodyfikowana: 4 kwiecień 2016 19:38

Platformy startowe - od pomysłu do biznesu

Najpierw Białystok , następnie Olsztyn, Kielce, Lublin i Rzeszów – od 4 do 8 kwietnia w pięciu miastach wschodniej Polski będą odbywały się konferencje poświęcone programowi „Platformy Startowe dla nowych pomysłów”. Cykl spotkań dla studentów i pomysłodawców zainaugurowano 4 kwietnia konferencją na Politechnice Białostockiej. Wśród uczestników znajdują się przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Animatorzy Platform Startowych, przedstawiciele miast i uczelni a także reprezentanci środowisk startupowych w regionach.

Ilustracja do artykułu P1010566.JPG

- To pierwszy, na tak szeroką skalę, program skierowany do ludzi, którzy nie ukończyli 35 r. ż, chcą rozwijać swój biznes w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej - podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Departamentu Instytucji Wsparcia Otoczenia Biznesu w PARP dr Michał Bańka.
O tym na jakie wsparcie mogą liczyć adepci platformy koordynowanej przez Białostocki Park Naukowo Technologiczny mówiła Milena Kulesza reprezentująca właśnie tę platformę.
 - Opiekun startupowy wyznaczy ścieżkę rozwoju .Będzie uczestników paltformy prowadził za rękę. Wyznaczony plan działania będzie zależał od tego na jakim etapie jest pomysł  która będzie zależała od tego na jakim etapie będzie pomysł.
Będą szkolenia indywidualne i grupowe z mentorami, usługi specjalistyczne i podstawowe.
Okres tzw. inkubacji będzie trwał od dwóch do dziesięciu miesięcy – to wszystko czeka młodych ludzi, którzy mają innowacyjny pomysł i chcieliby rozwijać biznes.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem.  
- W ciągu jednego miesiąca mamy kilkaset zgłoszeń – mówi dr Michał Bańka- Teraz pomysły są weryfikowane przez Animatorów, którzy już wkrótce zaproszą autorów pomysłów o największym potencjale biznesowym do współpracy.

O tym w jaki sposób programy takie jak platformy startowe dla nowych pomysłów wpisują się w zapotrzebowanie środowiska i jak wygląda droga do sukcesu opowiadał Marcin Joka z firmy Photon-uczestnika  platformy startowej Hub of Talents koordynowanej przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

- To jest znakomita sprawa dla młodych ludzi bez doświadczenia w biznesie . Pracowaliśmy w komfortowych warunkach, ze wsparciem osób z doświadczeniem, które pomogły nam poukładać ten biznes, przetestować go na rynku i ustalić czy faktycznie jesteśmy w stanie które ten biznes robić – mówił - Mamy za sobą okres tzw. inkubacji. Przeszliśmy prawie miesięczny okres szkoleń , następnie pozyskaliśmy inwestora i tam przeszliśmy proces akceleracji biznesowej. Za miesiąc mamy premierę naszego robota, startujemy na platformie internetowej, gdzie będzie można zrobić zamówienia przedsprzedażowe, a we wrześniu wchodzimy na rynek z otwartą sprzedażą.

Warto dodać, że oferta firmy PHOTON, robot edukacyjny powstały z myślą  o nauczaniu najmłodszych dzieci logicznego myślenia i podstaw programowania znalazł się wśród nominowanych do Podlaskiej Marki 2016 w kategorii Odkrycie. 

Program Hub of Talents zakłada przekształcenie co najmniej 60 pomysłów biznesowych w produkty oraz usługi, które z powodzeniem będą konkurować na rynku
- Do współpracy przy realizacji programu inkubacji zaangażowanych zostało ponad 50 podmiotów- podkreśla Milena Kulesza – To m.in. jednostki samorządowe, uczelnie wyższe, fundusze kapitałowe, sieci aniołów biznesu, klastry, przedsiębiorstwa.

Zgłoszenie do uczestnictwa w platformach startowych będą przyjmowane cały czas.
- Czekamy na ludzi z otwartą głową i z ciekawymi pomysłami – mówił dr Michał Bańka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook