Dodana: 13 czerwiec 2019 12:58

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2019 12:58

PB nagrodzona za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Politechnika Białostocka została nagrodzona za całokształt działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uczelnię doceniły Kongres Gospodarki Elektronicznej i Fundacja "Promyk Słońca". Nagrodę odebrał Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis podczas Kongresu Gospodarki Elektronicznej, który odbył się we wtorek (11 czerwca br.) w Warszawie

Ilustracja do artykułu 2019_06_12-Rektor-nagroda-niepelnosprawni-1.JPG

Nagrodę Politechnika otrzymała za liczne wynalazki i innowacje na rzecz osób niepełnosprawnych. Kapituła doceniła m.in. przystawkę do wózka inwalidzkiego - HERMES, bioniczną protezę ręki i Bobota - robota, szpitalnego towarzysza małych pacjentów. Komisja zwróciła też uwagę na program "Odkrywcy Diamentów", w ramach którego powstają innowacyjne rozwiązania, np. maszyna do szycia dla osób niepełnosprawnych. Program wspiera również Petrosa Psyllosa, wynalazcę "sztucznego oka" dla osób niewidomych.

Przyznając nagrodę członkowie kapituły chcieli podkreślić znaczenie kreatywności, wiedzy i społecznego zaangażowania środowisk akademickich na rzecz postępu w sferze wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz uhonorować uczelnię, która zapewnia swoim pracownikom i studentom optymalne warunki do rozwoju wynalazczości w tym ważnym obszarze.

mat. PB/red. art

facebook