Dodana: 20 maj 2019 13:23

Zmodyfikowana: 20 maj 2019 13:23

Nowy kierunek w Białymstoku. Można już składać dokumenty

Ruszył nabór do nowej klasy patronackiej, realizowanej w ramach unijnego projektu „Szkoła inteligentnych specjalizacji” w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2. Rozpoczęła się też przebudowa budynku pod potrzeby projektu.

Ilustracja do artykułu beznazwy.png

Klasa patronacka i nowy kierunek „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” powstanie w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2. Szansę na naukę zawodu w jedynej w regionie klasie o takim profilu będzie miało ok. 30 uczniów. Oficjalny nabór już ruszył, a absolwenci szkół podstawowych mogą składać dokumenty do 18 czerwca w postępowaniu rekrutacyjnym (a następnie także w postępowaniu uzupełniającym).

Poszukiwany zawód

W naszym regionie jest wiele firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, ale mają jeden problem – brak fachowców obsługujących te technologie. Dlatego nowy kierunek już cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Tym bardziej, że patronat nad klasą przejęła firma KAN – producent systemów instalacyjnych o światowej renomie. Firma, jako patron zobowiązała się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom, a także wsparcia szkoły podczas realizacji projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych, czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Uczniowie zaś mogą liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.

- Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. – A ponieważ, zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych.

Prace budowlane idą pełną parą

W kwietniu szkoła podpisała umowę z wyłonioną w przetargu, białostocką firmą Remontdom, która już rozpoczęła prace remontowo-budowlane w szkole przy Świętojańskiej.
- To kompleksowy remont, a właściwie przebudowa szkieletowej konstrukcji istniejącego przy szkole, starego budynku warsztatowego, w efekcie którego powstanie całkowicie nowa baza dydaktyczna z pracowniami techniczną i technologiczną, przystosowanymi także do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi dyrektor Wróblewski.
Zaraz po zakończeniu tego etapu inwestycji szkoła ogłosi kolejny przetarg – na zakup wyposażenia - wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.

- Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie przyszłego roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie – zapewnia dyrektor Wróblewski.

Projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

facebook