Dodana: 6 czerwiec 2017 18:22

Zmodyfikowana: 6 czerwiec 2017 18:24

Nowoczesna biblioteka na miarę XXI wieku powstanie na terenie kampusu UwB

Projekt architektoniczny nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej został dziś (6 czerwca) zaprezentowany podczas spotkania prasowego z udziałem przedstawicieli uczelni oraz projektantów. Budynek powstanie na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czytelnicy będą mogli z niego korzystać od roku akademickiego 2020/2021.

Ilustracja do artykułu IMG_5466.JPG

- Gdy pod koniec 2014 r. sprzedawaliśmy poprzednią siedzibę biblioteki wraz z budynkiem rektoratu, mieliśmy jasny plan dalszej rozbudowy kampusu, zagospodarowania terenu, który tu mamy – mówił podczas spotkania dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB, rektor uczelni. – Mam nadzieję, że biblioteka to będzie początek realizacji tych zamierzeń.

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej będzie miała 3250 m2 powierzchni całkowitej netto i ma pomieścić nawet 12 000 metrów bieżących półek na woluminy. Na parterze gmachu, rozrysowanego na planie pięciokąta, znajdzie się magazyn książek, w którym na kompaktowych regałach można będzie pomieścić nawet 500 000 woluminów. Oprócz niego - magazyn zbiorów specjalnych i pracownie zajmujące się segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów. Piętro budynku zajmą m.in. sale szkoleniowe oraz dwukondygnacyjna czytelnia z antresolą, z której będzie mogło jednocześnie korzystać ok. 150 osób.

- Projektując obiekt chcieliśmy z jednej strony wpisać się w architekturę już istniejących budynków, z drugiej – stworzyć przestrzeń dla biblioteki nowoczesnej, biblioteki przyszłości. Zaprojektowany budynek koresponduje swoją formą z otoczeniem, ale jednocześnie w jego wnętrzu pojawia się zupełnie nowy element – potężne atrium, które zapewni użytkownikom przestrzeń do wspólnej pracy, relaksu, organizowania prelekcji, pokazów czy wystaw – wyjaśniała Inga Rolek, architekta z pracowni DEMIURG odpowiedzialnej za projekt.

Projekt oparty został za koncepcji funkcjonalno-użytkowej opracowanej przez zespół pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej. Uwzględnia obecne potrzeby jednostki, ale też kierunek, w jakim będzie się ona rozwijać.

- Mamy do czynienia z biblioteką hybrydową, która dysponuje zarówno zasobem tradycyjnym, jak i cyfrowym. Proces digitalizacji postępuje i przewidujemy, że coraz więcej czytelników będzie korzystać właśnie z takiej formy udostępniania zasobów bibliotek. Opracowany projekt uwzględnia tę tendencję – tłumaczyła Halina Brzezińska-Stec, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Bardzo charakterystycznym elementem budynku jest jego elewacja frontowa - znajdują się na niej geometryczne wzory, rozrastające się ku górze, na kształt drzew. Jest to nawiązanie do sąsiednich fasad wokół Placu Słonecznego, utworzonych z refleksyjnych paneli, odbijających zadrzewione otoczenie.
- Jesteśmy po wyborze koncepcji architektonicznej, do końca roku powinien powstać pełny projekt budowlany oraz wykonawczy budynku. Wtedy będziemy mogli rozpocząć procedury związane z wyłonieniem wykonawcy – poinformował kanclerz uczelni, Tomasz Zalewski.

Spotkanie prasowe odbyło się w Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook