Dodana: 23 lipiec 2019 09:28

Zmodyfikowana: 23 lipiec 2019 09:28

Konkurs i wakacyjne spotkania z matematyką

Mimo, że czasie wakacji szkolnych lekcji matematyki nie ma, miłośnicy królowej nauk wcale nie muszą się z nią rozstawać. Wystarczy korzystając z wolnego czasu albo w trakcie podróży trochę się rozejrzeć... A potem zgłosić pracę do konkursu „Na wakacjach spotkałem matematykę”.

Kule na dziedzińcu UwB

Konkurs organizuje Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku.

 - To konkurs dla tych, którzy potrafią poszukiwać aspektów matematycznych w otaczającym ich świecie, w warunkach wakacyjnych. Praktycznie wszystko wokół nas da się zmierzyć, policzyć, porównać, a widoki, które zapierają nam dech w piersiach, mają w sobie wiele kształtów, które znamy z geometrii – przekonuje dr Anna Rybak, koordynator CKUM.

 Obliczenie pojemności plecaka? Zaplanowanie budżetu na wakacyjne wydatki? A może mierzenie szybkości wody w rzece albo częstotliwości obrotu skrzydeł wiatraka? Wybór tematyki dowolny, podobnie jak techniki prezentacji. To może być tekst, ale także praca plastyczna lub fotograficzna - do tych ostatnich trzeba jednak dodać opis słowny wyjaśniający związek pracy z królową nauk oraz okoliczności spotkania z matematyką. 

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: uczniowie przyszłorocznych klas II-V szkół podstawowych, klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jury będzie brać pod uwagę estetykę, pomysłowość, oryginalność, czytelność pokazania i wyjaśnienia związku z matematyką. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 września 2019 roku. Informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki pod adresem - link do strony: http://matinf.uwb.edu.pl/pl/ckum.php?s=c.

 mat. UwB/red.art

 

facebook