Dodana: 23 czerwiec 2015 10:24

Zmodyfikowana: 23 czerwiec 2015 10:24

II edycja ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

Zakończyła się II edycja ogólnopolskiego konkursu historycznego Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności z Gdańska. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Ilustracja do artykułu DSC_0020-001.JPG

Kierowany jest do uczniów klas drugich liceów i uczniów klas trzecich szkół czteroletnich. W tym roku do Konkursu zgłosiło się ponad 500 szkół z całej Polski.
W eliminacjach szkolnych wzięło udział 2500 uczniów. Najlepsi z nich utworzyli drużyny wojewódzkie, które odwiedziły Miasto Wolności – Gdańsk i zmierzyły się ze sobą w finale Konkursu w Warszawie.

Finał Konkursu polegał na ustnej rywalizacji drużyn, a także na obronie przygotowanych wcześniej prezentacji na jeden z poniższych tematów:

  1. Wskażcie i zainteresujcie innych jednym z bohaterów związanych z historią lat 1970- 1990, który według Was zasługuje na szczególne uznanie i pamięć historyczną. Uzasadnijcie swój wybór.
  2. Czy znak „Solidarność” był i czy nadal jest inspiracją dla Polaków i społeczności międzynarodowej? Jeśli tak, to odnieście się do konkretnych przykładów z przeszłości
    i teraźniejszości

Egzamin finałowy odbył się w Ośrodku Kultury Arsus w historycznym Ursusie 10 czerwca 2015r., a wręczenie nagród miało miejsce następnego dnia w Instytucie Historii PAN na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Jak podkreślał prof. Jerzy Eisler - Przewodniczący Komisji Konkursowej Konkurs miał bardzo wysoki poziom.

Ich wiedza jest imponująca. Cieszymy się, bo to oni przejmą pałeczkę pokoleniową i od nich zależy jaka będzie elita tego kraju. Jestem pewna, że warto inwestować w taką młodzież – mówiła Danuta Kobzdej, Prezes Fundacji Centrum Solidarności.

Uroczysty finał uświetnił swoją osobą Łukasz L.U.C. Rostkowski, ambasador II edycji Olimpiady Solidarności - Inicjatywa jest wartościowa (…) każda inicjatywa, która próbuje zatrzymać młodych ludzi w Polsce, która próbuje im wyjaśnić dlaczego w Polsce jest tak, a nie inaczej, ma ogromną wartość.

Nagrodą główną dla uczniów w Konkursie jest indeks na wybrane kierunki Uniwersytetu Warszawskiego i Gdańskiego, roczne stypendium naukowe i bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej. Laureaci II i III miejsca również otrzymują bony na publikacje IPN. Nauczyciele zwycięskiej drużyny otrzymują nagrodę pieniężną, a szkoły statuetki Olimpiady Solidarności.

I miejsce zajęła drużyna z województwa mazowieckiego w składzie: Mateusz Bednarz, Arkadiusz Tomczyński, Jan Czempiński, pod opieką Łukasza Lipińskiego.

II miejsce zajęła drużyna z województwa lubuskiego w składzie: Jakub Szabunia, Damian Bączkiewicz, Mateusz Kisiel, pod opieką Krzysztofa Ciałowicza.

III miejsce zajęła drużyna z województwa świętokrzyskiego w składzie: Sebastian Kurkiewicz, Weronika Kundera, Łukasz Szostak, pod opieką Moniki Pustówki.

Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, natomiast patronat honorowy sprawują: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Lech Wałęsa.

Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, a partnerami Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ Solidarność i Fundacja Fundusz Lecha Wałęsy.

Partnerem strategicznym jest Grupa Energa. Wsparcia finansowego udzielili: Fundacja Polska Miedź, Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Fundacja PKO Bank Polski

Kolejna III edycja Konkursu startuje już we wrześniu.

Więcej na stronie: www.olimpiadasolidarnosci.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook