Dodana: 18 lipiec 2019 09:24

Zmodyfikowana: 18 lipiec 2019 09:24

Białostoczanie na wyjątkowym obozie naukowym

Dwójka młodych naukowców Dominika Szczepańska i Filip Bossowski z Białegostoku bierze udział w innowacyjnym obozie naukowym ADAMED SmartUP w Warszawie, na którym gości najzdolniejsza młodzież z całej Polski. Konkurencję mieli bardzo dużą - dostali się do finałowej, obozowej 50-tki spośród 7 tys. zgłoszeń.

Młodzi naukowcy siedzą przy stole i oglądają preparaty pod mikroskopem - fot. Anna Liminowicz

Od końca zeszłego roku tysiące młodych pasjonatów nauki z całej Polski starało się o miejsce na piątym obozie naukowym organizowanym w ramach programu ADAMED SmartUP. W niedzielę 14 lipca br., po kilku miesiącach zmagań oraz etapach rekrutacji, 50 najlepszych uczestników, w tym 3 z województwa podlaskiego rozpoczęło swoją wakacyjną przygodę i przez dwa tygodnie będą m.in.: hodować, a następnie badać pod mikroskopem kryształy białka, nauczą się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzą sekcję narządów zwierzęcych, zaprogramują roboty, przetestują symulator lotów oraz druk metodą 3D, a także wprowadzą nadprzewodnik w stan lewitacji z wykorzystaniem efektu Meissnera. Mają też szansę zdobyć tytuł laureata i stypendia naukowe.

 - O obozie naukowym dowiedziałam się w szkole z tzw. roadshow, gdzie uczestnicy poprzednich edycji opowiadali o swoich doświadczeniach – mówi Dominika Szczepańska, … -  Od zawsze interesowałam się bio-chemią, genetyką, dlatego chciałam się dowiedzieć więcej na ten temat. Z pewnością pomogą mi w tym zajęcia praktyczne, dzięki którym nabędę pewne umiejętności, które wykorzystam w pracy i na studiach.

 Piąta edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP podobnie jak w ubiegłym roku odbywa się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uczestnicy pracują pod okiem doświadczonych naukowców, w profesjonalnych laboratoriach. Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadzane są w ramach czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie.

Dziesięciu najlepszych uczestników obozu na kolejnym etapie zostanie nagrodzonych dziesięciomiesięcznym, indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych, a następnie trzech z nich ma szanse na otrzymanie stypendium naukowego.

 Rejestracja do kolejnej 6. edycji programu rozpocznie się już we wrześniu i prowadzona będzie pod adresem: www.adamedsmartup.pl.

 

ADAMED SmartUPto program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

 mat. org/red.art

fot. Anna Liminowicz

 

facebook