Dodana: 25 październik 2019 14:55

Zmodyfikowana: 25 październik 2019 21:21

90 lat Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku

Szkoła powstała w 1929 r. Przez lata zmieniała nazwę i lokalizację zachowując wciąż tę samą ideę: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina”. Stała się ona mottem piątkowej (25.10.) uroczystości jubileuszu 90 lat istnienia placówki, w której udział wziął Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Jubileusz ZST im. Wł. Andersa-26.jpg

Wręczając Renacie Frankowskiej, dyrektor szkoły, pamiątkowy grawerton i gratulując okrągłego jubileuszu marszałek Kosicki podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem liczby osób, które ZST przez te lata wykształcił.

– Szkoła nie tylko posiada wysoki poziom nauczania, ale też jest bardzo dobrą kuźnią charakterów. Jej absolwenci tacy jak Biskup Andrzej, prof. Wojciech Śleszyński, czy Kamil Szeremeta to wyjątkowe osoby – mówił marszałek i dodał: –  Jako dobry sąsiad mogę obiecać, że jako województwo podlaskie będziemy starać się zawsze szkołę wspierać.

Uznanie dla bogatego dorobku szkoły wyraził też Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

– Ta szkoła trwa jak drzewo, a kolejne słoje się w jej historii nawarstwiają. Życzę, by pespektywa przebudowy, została szybko zrealizowana oraz by wychodziła naprzeciw potrzebom edukacyjnym zachowując trwałość dorobku – mówił wojewoda.

Piątkowe uroczystości zgromadziły wielu gości: przedstawicieli władz miasta, duchowieństwa, m.in. Ks. Bp Henryka Ciereszkę i Biskupa Andrzeja, kadrę nauczycielką, przedsiębiorców związanych ze szkołą.

–To dla nas uroczystość bardzo szczególna, dlatego, że jednoczy wszystkich tych, którzy współpracują z naszą szkołą w realizacji szeregu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To nie tylko włodarze miasta i przedstawiciele władz samorządowych, ale także przedsiębiorcy, bez których nasze kształcenie zawodowe nie miałoby racji bytu – podkreśliła Halina Kondraciuk-Chudek, wicedyrektor ZST im. Władysława Andersa.

Momentem szczególnym uroczystej gali było odsłonięcie m.in. przez marszałka Artura Kosickiego pamiątkowej tablicy zdobiącej korytarz szkolny.

ZST to placówka z tradycjami, funkcjonująca od 1929 r. W ciągu tych lat mury szkoły opuściło wielu  absolwentów, stypendystów min. Prezesa Rady Ministrów RP, laureatów olimpiad przedmiotowych i konkursów.

Obecnie ZST kształci w czterech podstawowych branżach: drzewnej, mechaniczno-samochodowej,  gastronomicznej, a od ubiegłego roku szkole z dużym powodzeniem udało się reaktywować szkolnictwo kolejowe.

ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook