Dodana: 24 maj 2017 15:15

Zmodyfikowana: 24 maj 2017 15:15

„Kontrasty” tematem sympozjum na Uniwersytecie w Białymstoku

O legendarnych „Kontrastach” - jednym z najważniejszych polskich czasopism społeczno-kulturalnych – będą rozmawiać w najbliższy piątek (26.05.2017) uczestnicy sympozjum na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 w sali 47.

Ilustracja do artykułu Kontrasty.jpg

W 2015 roku minęło 50 lat od powstania „Kontrastów”, w 1990 roku wydano ich ostatni numer. W ciągu 25 lat istnienia pismo ewoluowało od periodyku dokumentującego białostockie życie artystyczne, literackie i społeczne do miesięcznika o ogólnokrajowej renomie, w którym publikowali najwybitniejsi polscy reportażyści, m.in. Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Melchior Wańkowicz, Małgorzata Szejnert, Janusz Niczyporowicz. Nie oznaczało to rezygnacji ze związków z regionem – tematem wielu zamieszczanych na łamach „Kontrastów” tekstów była Polska Północno-Wschodnia.

„Kontrasty” należą do dziejów PRL, stanowiąc część jego historii intelektualnej, ale też współtworzą kulturę regionu. Celem konferencji jest połącznie tych dwóch perspektyw, czemu sprzyjają współczesne metodologie: nowy regionalizm, krytyka postkolonialna i studia postzależnościowe, geopoetyka wraz z imagologią terytorialną, nowa historiografia.

Ostatnim punktem sympozjum, o godz. 16.30, będzie otwarta dyskusja o dziedzictwie „Kontrastów”.  Wezmą w niej udział także współtwórcy pisma, m.in. Wiesław Dąbrowski, Tadeusz Gajl, Jerzy Muszyński, Piotr Sawicki.

Źródło: rzecznik prasowy UwB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook