Dodana: 9 sierpień 2019 14:43

Zmodyfikowana: 9 sierpień 2019 14:55

Chleb, Chopin, teatr i metal – czyli propozycje na weekend w Podlaskiem!

Rock nad zalewem, Chopin w amfiteatrze, teatr w lesie czy Święto Chleba w muzeum? Takie dylematy mają Ci, którzy chcieliby w najbliższy weekend atrakcyjnie spędzić czas w Podlaskiem.

Dziewczyna w wianku na głowie na zielonym ciągniku podczas parady rolniczych pojazdów, w tle publiczność.

XV Siemiatycze Blues-Rock Festiwal

- 10 sierpnia (sobota) - od godz. 15.00 na terenach rekreacyjnych nad zalewem w Siemiatyczach.To jedna z większych imprez organizowanych przez Siemiatycki Ośrodek Kultury dla fanów rocka i cięższego brzmienia. Oprócz występów gwiazd będzie też można śledzić zmagania zespołów w konkursie o „Złoty Kafel” (od godz.15.00).

Występy znanych kapel rozpocznie o godz. 18.00 – bluesowo-rockowy Obraz Kontrolny

Natomiast o 19.30 scenę zagarnie przedstawiciel progresywego metalu, od 1998 r.  działający na polskiej scenie - Bright Ophidia. Obecnie zespół pracuje nad czwartym albumem.

Jako ostatni, o godz. 21.00 zagra legenda polskiego rocka i metalu, czyli Proletaryat, który od początku istnienia poruszał się w estetyce crossover, łącząc perfekcyjnie punk, hard core i metal.

 

Wydarzenie na fb - link do strony: https://www.facebook.com/events/757059521355642/

Impreza została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i Burmistrza Miasta Siemiatycze. Pod patronatem portalu wrotapodlasia.pl

 

X Jubileuszowy Koncert plenerowy "Chopin nad Bugiem"

10 sierpnia (sobota) -  od godz. 17:00, amfiteatr Topolina w Mielniku, (w razie niepogody - GOKSiR w Mielniku, ul. Zaszkolna 1). Wstęp bezpłatny

 Po kilku latach koncert "Chopin nad Bugiem" stał się istotnym wydarzeniem kulturalnym w skali regionu. W tegorocznym koncercie prowadzonym przez znaną dziennikarkę telewizyjną Annę Maruszeczko, zatytułowanym "Chopin po raz dziesiąty" wystąpią:

  • Anna Kubicz – pianistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj
  • Kamil Borkowski – pianista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
  • Tomasz Domański – pianista, absolwent Hochschule Luzern – Musik (Szwajcaria) w klasie prof. Edwarda Rushtona
  • Barbara Malcolm – skrzypaczka, absolwentka Uniwerytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i prof. Janusza Wawrowskiego
  • Ilona Basiak – wiolonczelistka, absolwentka Haute Ecole de Musique w Genewie w klasie prof. Denisa Severina oraz Hochschule der Künste Bern (Szwajcaria) w klasie prof. Conradina Brotbeka.

Wydarzenie swoim Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

LasFest 2019 - 2 Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie - Edycja Mchu

Od 10 do 16 sierpnia - leśna scena Siedliska Kultury, Solniki 44.

10 sierpnia ( sobota) – od godz. 20.00

Prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia leśna scena gościć będzie spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Izraela. LasFest 2019 – Edycja Mchu to druga odsłona międzynarodowego festiwalu teatralnego, która w tym roku poza nurtami zainicjowanymi w roku ubiegłym (spektakle polskie, zagraniczne, wydarzenia muzyczne, dyskusje, laboratoria) rozwinięta została o nowe propozycje takie jak pokazy studentów i młodych absolwentów szkół artystycznych oraz prezentacje związane z niepowtarzalnymi zjawiskami wpisanymi w krajobraz Solnik (nocą spadających gwiazd i spektakularnymi zachodami słońca).

10 sierpnia – sobota - godz. 20.00 - „Kukułka. Fikcyjny dokument” Figurentheater Wilde&Vogel+Grupa Coincidentia+Lehmann und Wenzel/Niemcy/Polska
godz. 22.00 - Rozmowa z twórcami spektaklu „Kukułka. Fikcyjny dokument”;

11 sierpnia –niedziela – godz.18.00 - Konteksty” Michał Murawski/Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku/Polska;
- godz. 18.30  - „Odmęt” Marek Idzikowski/Akademia Teatralna w Warszawie im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku/Polska;

- godz.19.30 - Zachód na Wschodzie (spektakl odgrywany przez zachodzące Słońce z muzyką na żywo), Charlotte Wilde&Stefan Wenzel/Niemcy 11.08. godz. 19.30

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/LasFest.Solniki44/

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Zabłudów oraz Województwa Podlaskiego. 

Film promujący festiwal:

 

Odkrywanie Suckewera - rozmowy o poezji

10 sierpnia (sobota) - Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie - godzina 18.00, wstęp wolny.

W Kawiarni literackiej „Piosenka o Porcelanie” z prof. Janem Schwarcem rozmawiać będzie Krzysztof Czyżewski szef Ośrodka "Pogranicze". Spotkanie poprzedzi projekcja filmu „Czarny Miód. Poezja i życie Abrahama Suckewera”, reż. Uri Barbash

Jan Schwarz - od 2011 roku jest profesorem nadzwyczajnym Studiów Jidysz  na Uniwersytecie w Lund w Szwecji, jedynej placówce akademickiej w Skandynawii z programem w języku jidysz. W latach 2003-2011 był starszym wykładowcą Studiów Jidysz na Uniwersytecie w Chicago oraz adiunktem na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign w latach 1998-2002. Zajmował również stanowiska akademickie na Northwestern University, 2003-2005 oraz University of Pennsylvania, 1994-1995. jest autorem dwóch książek o kulturze i literaturze jidysz: Imagining Lives: Autobiographical Fiction of Yiddish Writers (2005) i Survivors and Exiles: Yiddish Culture after the Holocaust (2015), opublikował wiele artykułów w dziedziny literatury jidysz, literatury amerykańsko-żydowskiej i skandynawskiej oraz badań nad Holokaustem.

Jan Schwarz jest duńskim tłumaczem książki Szołema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza” (2009) i Sutzkever’s Green Aquarium: Stories from the Jerusalem of Lithuania (2017), redaktorem  książki „ The Golden Chain: An Anthology of Modern Yiddish Literature” (Rhodos 1994). Pracuje obecnie nad projektem "Dwujęzyczne dzieła Isaaca Bashevisa Singera: Powieści, tłumaczenia, literatura światowa" finansowanym przez Szwedzką Radę Naukową (2014-2016) oraz nad wydaniem tomów wczesnych pism Singera.

Pozostałe spotkania i propozycje - link do strony: w ramach "Lata w Pograniczu".

 

III Augustowski Festiwal Teatrów Ulicznych GoTeatr

10-12 sierpnia - Augustów

Początek 10 sierpnia (sobota )- godz.12.00 - Błonie nad Nettą.

 Trzy dni, trzy sceny plenerowe, dziewięć teatrów z całej Polski i z zagranicy i dziesięć spektakli. III edycja rozpocznie się w sobotę, 10 sierpnia:

-  godz. 12.00 warsztaty cyrkowe dla dzieci,

- godz. 17.00 -  również na Błoniach spektakl „Tobi show”.

- godz. 20.30 - na Rynku Zygmunta Augusta uroczyste otwarcie III Augustowskiego Ulicznego Go Teatru,

- godz. 21.00 - na Rynku zagości Lwowski Teatr „Woskresinnia” ze spektaklem „Wiśniowy sad”.  

Równie ciekawie będzie można spędzić niedzielę i poniedziałek. Na widzów, zarówno tych młodszych, jak i dorosłych czeka wiele atrakcji, efektów specjalnych, ciekawych scenografii, przepięknych barwnych kostiumów i możliwości obserwacji mistrzowskiego kunsztu aktorskiego. Zakończenie tegorocznej imprezy zwieńczy w poniedziałek o zmierzchu (godz. 20.30) spektakl Teatru Akt "Poza czasem".

Przez dwa dni można będzie spacerować pomiędzy scenami (jedna na Rynku Zygmunta Augusta, druga przy Starej Poczcie), oglądać przedstawienia oraz zbierać u wolontariuszy po każdym spektaklu pieczątki. Za minimum 10 pieczątek będzie można wziąć udział w losowaniu nagród po ostatnim spektaklu.

Ze szczegółowym programem oraz innymi informacjami o trzydniowej imprezie teatralnej można zapoznać się na stronie Ulicznego Go Teatru - http://goteatr.pl/

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1252629764915276/?event_time_id=1252629771581942

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

 Spasauskija Zapusty

9 -11 sierpnia (niedziela) –Bielsku Podlaskim

organizator: Powiatowy Oddział BTSK, Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim

- 9 sierpnia (piątek) o godz. 15.00 w Muzeum w Bielsku Podlaskim (ratusz, ul. Mickiewicza 45) odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Potomkowie awangardy", poświęconej twórczości znanego białoruskiego malarza polskiego pochodzenia Kazimierza Malewicza.

- 10 sierpnia (sobota) o godz. 19.00  w Bielskim Domu Kultury (ul. Kopernika 3) rozpocznie się projekcja filmu pt. "Kresowa ballada" w reżyserii Tamary Sołoniewicz oraz spotkanie z aktorami i twórcami filmu.

- 11 sierpnia (niedziela) - Spasauskija Zapusty zawitają do amfiteatru miejskiego w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim.

godz. 15.30 - "Sianokosy na ziemi bielskiej" - obrzęd w wykonaniu Chóru Pieśni i Tańca Wasiloczki oraz Zespołu Teatralnego Antrakt z BDK;

godz. 16.00 - koncert zespołów i solistów w tym: Świtanak (Białystok), Dudaryki (Mińsk, Białoruś), Kupalinka (Mińsk, Białoruś);

godz. 19.00 - potańcówka przy muzyce zespołu As.

Szczegółowy program –link do strony: http://www.umbielskpodlaski.pl/pl/aktualnosc/spasauskija-zapusty-1

 

XIX Podlaskie Święto Chleba

11 sierpień – godz. 12.00 – oficjalne otwarcie w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

To jedna z największych imprez organizowana w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej.

Podlaskie Święto Chleba jest niezwykle atrakcyjną imprezą dla firm piekarniczych, które prezentują swoje wyroby, zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, które występują z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej o tematyce żniwnej i dożynkowej, ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem, ale przede wszystkim dla ponad dwudziestotysięcznej publiczności z całej Polski przyjeżdżającej do Ciechanowca na Podlaskie Święto Chleba przez zorganizowane wycieczki, całymi rodzinami, lub indywidualnie.

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia.

Szczegółowy program – link do strony muzeum: https://www.muzeumrolnictwa.pl/aktualnosci/aktualnosci-biezace

Wydarzenie na fb – link do strony: https://www.facebook.com/events/2415013108712241/

Pod Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Medialny patronat portalu wrotapodlasia.pl

 

Goniądzki Jarmark – rękodzieła i tradycyjnej żywności pn.: ”Dzień Pszczoły”.

Goniądz, 11 sierpnia 2019, godz. 10.00

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu

miejsce: ul. Stary Rynek 23

Impreza zrzeszająca wystawców, twórców i producentów regionalnych wyrobów połączona z warsztatami edukacyjnymi na temat owadów przyjaznych rolnikom. Stoiskaz miodem i produktami pszczelarskimi, regionalnym jedzeniem, rękodziełem ludowym, stoisko edukacyjne Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 

opr.art

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook