Dodana: 2 marzec 2007 07:47

Zmodyfikowana: 2 marzec 2007 07:47

2 marca - Międzynarodowy Dzień Obrony Cywilnej

Obrona cywilna jest systemem, którego celem jest ochrona ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof.

Ponadto, w zakresie obowiązków Obrony Cywilnej leży organizowanie zajęć z zakresu przysposobienia obronnego dla uczniów i studentów. Szefowie Obrony Cywilnej na poziomie gminy, powiatu i województwa opracowują i opiniują tzw. plany obrony cywilnej, które są najważniejszą instrukcją dla władz cywilnych w przypadku wystąpienia zagrożenia dla ludności.

Na czele Obrony Cywilnej stoi Szef Obrony Cywilnej Kraju. W chwili obecnej Szefem Obrony Cywilnej Kraju jest Paweł Soloch (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji). Szefem Obrony Cywilnej na poziomie województwa jest wojewoda, na poziomie powiatu lub miasta na prawach powiatu – starosta lub prezydent miasta, na poziomie gminy – wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi są formacje obrony cywilnej, które składać się mogą z oddziałów przeznaczonych do wykonywania zadań ogólnych, jak i jednostek specjalistycznych (np. ratownictwa). Są one tworzone decyzją terenowych organów administracyjnych oraz pracodawców.

Służba w strukturach Obrony Cywilnej jest obowiązkiem obywatela RP, na mocy Ustawy o powszechnym obowiązku obronnym z 21 listopada 1967. Odbywa się ona na zasadach zbliżonych do służby wojskowej. Może być zarządzona jako służba zastępcza.

Znak graficzny OC jest międzynarodowym znakiem Obrony Cywilnej  - niebieski trójkąt na pomarańczowym tle, nie dotykający brzegami skraju tła. W Polsce nie stosuje się obwódki.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook