Dodana: 25 listopad 2007 12:11

Zmodyfikowana: 25 listopad 2007 12:11

"Trzy razy łóżko" - zwyciężyło

"Trzy razy łóżko" J. J. Należytego zostało zwycięzcą ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, który miał swój wyjątkowy finał 24 listopada.


zwycięski spektakl

Tekst o relacjach małżeńskich "Trzy razy łóżko" Jana Jakuba Należytego został zwycięzcą ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, zorganizowanego po raz pierwszy przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.  


Rozmowa publiczności z reżyserem

Wyboru dokonali w sobotę wieczorem widzowie, którzy oglądali przygotowane przez studentów wstępne inscenizacje trzech tekstów, zakwalifikowanych do finału konkursu.

Głosowanie na poszczególne spektakle polegało na wrzucaniu wypełnionych kuponów do spejalnej skrzynki. 

Nagrodę główną, w wysokości 5.000 zł (ufundowaną przez Wydawnictwo Prasa Podlaska) zdobył Jan Jakub Należyty za tekst "Trzy razy łóżko". Wartość tej nagrody nie zawiera się jednak tylko w wysokości czeku: jej główna wartość to głosy widzów, bo to oni ostatecznie zadecydowali o tym, który tekst powinien zdobyć główną nagrodę. Najważniejsze dla organizatorów i dla Autora jest to, że zwycięski tekst zobaczymy na scenie Teatru Dramatycznego - premiera planowana jest na wiosnę. O tym, kto w nim zagra i kto wyreżyseruje spektakl na podstawie tekstu "Trzy razy łóżko", dowiemy się już niebawem. 


Wieczór poprowadził Jerzy Szerszunowicz, na zdjęciu z Anną Danilewicz z Teatru Dramatycznego, inicjatorką konkursu

- Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani: frekwencją w pierwszy etapie - 125 tekstów nadesłano na konkurs; wysokim poziomem tekstów i orgomnym zainteresowaniem widzów, którzy z przyjemnością podjęli rzucone przez nas wyzwanie i tłumnie stawili się w Teatrze, by obejrzeć wszystkie trzy pokazy i wybrać najlepszy tekst - powedziała Anna Danilewicz z Teatru Dramatycznego, inicjatorka i realizatorka konkursu. 
 


"Trzy razy łóżko"

„Trzy razy łóżko" Jana Jakuba Należytego, to rozgrywające się w sypialni sceny z życia małżeństwa, pokazujące trudne relacje małżonków i próbę ich naprawienia.

Jan Jakub Należyty – autor tekstów piosenek, piosenkarz, autor scenariuszy telewizyjnych i sztuk teatralnych. Laureat festiwali: Piosenki Polskiej w Opolu, Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracował z teatrami:
STU w Krakowie (jako autor)
Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie (autor i aktor)
Współczesnym w Warszawie (jako autor)
Na Woli w Warszawie (autor)
Stara Prochownia w Warszawie (piosenkarz – recitale)
Powstającym teatrem „Kamienica” E. Kamińskiego w Warszawie.
Współautor książek dla dzieci. Satyryk, długie lata współpracował z kabaretem „Pod Egidą”. Napisał wiele tekstów piosenek dla wielu aktorek i aktorów. Pisze teksty dla Zbigniewa Wodeckiego.

W trójce finałowej znalazły się także teksty: „Gorszy gatunek mężczyzny" Jacka Getnera poruszający temat zamiany ról w związku dwojga ludzi oraz "Rozpuszczalnik" Piotra Bulaka - historia młodych mężczyzn, którzy nie radzą sobie z emocjami.

Regulamin konkursu ograniczał teksty do schematu: 1 akt, 2 aktorów, 3 rekwizyty. - Okazało się, że to co było ograniczeniem, zostało bardzo twórczo wykorzystane przez autorów - powiedzała Anna Danilewicz.


Jan Jakub Należyty odbiera z rąk dyrektora teatru Piotra Dąbrowskiego główną nagrodę 

Celem konkursu było "odkrycie ciekawych tekstów dramaturgicznych, które mogą stanowić interesujący, inspirujący materiał dla działań teatralnych". Pomysł na konkurs powstał z zapotrzebowania Teatru Dramatycznego w Białymstoku na teksty kameralne, nadające się do wystawiania na tzw. małej scenie. W konkursie mogły brać udział tylko teksty oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane, nie wystawiane i nie prezentowane w formie "czytania dramatu". Teksty mogli zgłaszać także tłumacze prac obcojęzycznych, jeśli autorzy wyrazili na to pisemną zgodę.


Pubiczność dopisała

za: TVP3 Białystok, info. wł.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook