Dodana: 5 lipiec 2005 10:04

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2005 10:04

Stypendia Erasmus Mundus

Komisja Europejska wybrała 803 studentów i 133 pracowników naukowych z krajów pozaunijnych, którzy otrzymają stypendia Erasmus Mundus na przyszły rok akademicki 2005/06.

Studenci ci, którzy w swoich krajach ukończyli pierwszy cykl studiów (w Polsce licencjat), będą mogli zdobywać wiedzę na uniwersytetach w krajach Unii Europejskiej przez rok lub dwa tak, żeby mogli uzyskać tytuł magistra.

"Idea jest taka, żeby studenci brali udział w zajęciach na co najmniej dwóch różnych europejskich uniwersytetach. Mogą, jeśli chcą, na trzech lub czterech" - wyjaśniła PAP w poniedziałek Mona Lund z biura prasowego komisarza ds. edukacji, kształcenia, kultury i wielojęzyczności, Jana Figla.

W Polsce w programie tym biorą udział dwa ośrodki naukowe: uniwersytet we Wrocławiu i Warszawie. "Do Polski może przyjechać ok. 50 studentów. Nie jest znana dokładna liczba, ponieważ będą oni mieli do wyboru także inne uniwersytety" - powiedziała Lund.

Studenci będą mogli uzyskać europejski tytuł magistra potwierdzający ukończenie jednego z 35 kierunków.

Na 803 studentów z krajów pozaunijnych wybranych przez Komisję, 455 zostało wybranych w ramach tzw. ogólnego programu Erasmus Mundus, a ponad 350 - w ramach tzw. programu azjatyckiego. Tych 455 studentów pochodzi z 84 krajów z całego świata. Najwięcej jest z Brazylii - 35, Rosji - 31, Ukrainy - 23 i Stanów Zjednoczonych - 20.

W ramach miejsc azjatyckich zdecydowana większość pochodzi z Indii - 133, Chin - 67, Pakistanu - 31, Tajlandii - 28 i Malezji - 23. Unia Europejska przeznaczy na pomoc dla 800 studentów prawie 30 milionów euro, z czego 17 mln na programy ogólne i 13 mln na azjatyckie.

Suma ponad 1,5 mln euro zostanie przeznaczona bezpośrednio na stypendia. Stypendia będą kształtować się na poziomie od 21 do 42 tys. euro za cały czas studiów. Stypendia dla pracowników naukowych wyniosą ok. 13 tys. euro za trzy miesiące.

Jeśli chodzi o stypendia dla pracowników naukowych, to potrwają one średnio trzy miesiące. 112 spośród nich zostało wybranych w ramach ogólnego programu, a 21 - w ramach specjalnego, chińskiego. Pod względem liczby pracowników naukowych, którzy otrzymali stypendia, wysoko uplasowały się Stany Zjednoczone i Brazylia.

Komisja Europejska na początku tego roku wybrała 69 kolejnych europejskich uniwersytetów, które będą mogły kształcić na 17 nowych kierunków. Najwięcej w Wielkiej Brytanii - 11, Niemczech - 8, Holandii - 7, Szwecji i Francji - po 6. W Polsce dołączono Uniwersytet Warszawski i we Wrocławiu.

EUROPAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook