Dodana: 9 czerwiec 2006 09:36

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:36

Finał konkursu o nagrodę im. Alfreda Lityńskiego

Andrzej Janusz Korbel został laureatem XIII edycji konkursu o nagrodę im. Alfreda Lityńskiego w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego.

Finał konkursu odbył się 15 września o godz. 10 w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywym k/Suwałk.

Andrzej Janusz Korbel
Z zawodu jest architektem. Od ponad 20 lat zajmuje się przede wszystkim ochroną terenów i gatunków zagrożonych. W ramach założonej w 1990 roku „Pracowni na rzecz wszystkich istot” zainicjował innowacyjny program obywatelskiego uczestnictwa w ochronie przyrody, prowadził szkolenia na temat rozwiązywania konfliktów ekologicznych. Animator ruchu obywatelskiego udziału w ochronie przyrody. Autor wielu publikacji na temat ochrony dzikiej przyrody i ekologii głębokiej. Twórca miesięcznika „Dzikie Życie”. Inicjator kampanii na rzecz ochrony lasów naturalnych Puszczy Białowieskiej i powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Laureat otrzymał pamiątkowy medal (zaprojektowany i wykonany przez artystów suwalskich), dyplom i nagrodę pieniężną fundowaną przez patronów konkursu.

Do nagrody tegorocznej edycji konkursu kandydowali:
- dr hab. Mirosław Krzemieniowski – Profesor Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, posiadający bogate doświadczenie w zakresie inżynierii sanitarnej i budownictwie wodnym – zgłoszony przez Prezydenta Miasta Olsztyn.

- Barbara Szymańska i Joanna Fiłończuk – nauczycielki z Białegostoku, organizatorki Wojewódzkiego Heppeningu Ekologicznego „Dzień Ziemi” – zgłoszone przez Starostę Powiatu w Białymstoku.

- Andrzej Janusz Korbel – założyciel „Pracowni na rzecz wszystkich istot”, twórca miesięcznika „Dzikie Życie” – zgłoszony przez Związek Komunalny Biebrza.

- prof. Simona Kossak – biolog z wykształcenia, leśnik z zainteresowania, od wielu lat zajmuje się liczebnością i składem populacji ssaków łownych i chronionych w Puszczy Białowieskiej – zgłoszona przez Pana Andrzeja Strumiłłę.

***

Konkurs został ustanowiony w 1984 roku na wniosek Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przez Radę Wojewódzką NOT w Suwałkach i reaktywowany na wniosek aktywistów NOT w roku 1997.

Celem konkursu było rozpowszechnianie rozwiązań technicznych i działań organizatorskich przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego lub poprawy jego stanu.

Konkurs miał charakter otwarty i był skierowany głównie do społeczników – autorów rozwiązań technicznych, organizacyjnych i innych z zakresu ochrony i kształtowania środowiska przyrodniczego.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook