Dodana: 9 czerwiec 2006 09:19

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:19

III Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku

Japoński duet Kuni Seo i Shinichiro Kato zwyciężył w III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych, który zakończył się 25 września w Białymstoku.

W finałowym etapie rywalizowało ze sobą pięć duetów z: Niemiec (Barmann i Rieder), Polski – Warszawa (Kłubczuk i Furdyna), Japonii (Kuni Seo i Shinichiro Kato - reprezentacja Niemiec), Litwy (Morozova, Alipova) i Chin (Shen Yan i Guo Jingjing - reprezentanci Ukrainy).


V nagroda

Jury po wysłuchaniu finalistów nagrodziły kolejno: piąte miejsce duet z Litwy Julia Morozova i Jekaterina Alipova, miejsce trzecie duet z Niemiec Barbara Rieder i Sebastian Bartmann i na miejscu pierwszym duet japoński reprezentujący na konkursie Niemcy Kuni Seo i Shinichiro Kato. Nie przyznano czwartego i drugiego miejsca.


III nagroda

Duet Kuni Seo i Shinichiro Kato otrzymali również nagrodę specjalną Fundacji Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie Ronda op. 73  F.Chopina


I nagroda

25 września w Filii AMFC odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz Koncert Laureatów.

Podczas  Koncertu Laureatów można było usłyszeć:

E.Balsys – Marsz i D.Kangro – O, sancta simplicitas w  wyk. Jekaterina Alipovej i Julii Morozowej (V nagroda)

F.Schubert – Fantazja f-moll op. 103 D 940 na cztery ręce w wyk. Sebastan Bartmann i Barbara Rieder (III nagroda)

F.Chopin - Rondo C-dur op. 73 i M.Ravel – La valse na 2  fortepiany w wyk. Kuni Seo i Shinichiro Kato (I nagroda)

25 września przed Koncertem Laureatów w Filii AMFC w Białymstoku odbyło się spotkanie partnerów dotyczące współpracy transgranicznej w dziedzinie dydaktyki i działalności koncertowej. Podczas tego spotkania całe jury konkursu i członek Zarządu Jan Syczewski podpisali deklarację o współpracy przygranicznej, która będzie się odbywała w odcinkach między konkursami.
- konkursy odbywają się, co trzy lata, więc w przeciągu tego czasu będą odbywały się koncerty z Litwą, Białorusią, Ukrainą, Rosją. Koncerty, wymiany pedagogiczne, kursy mistrzowskie i koncerty, które będą nam przedstawiały muzykę danego kraju, żebyśmy poprzez muzykę, poprzez kulturę jeszcze bardziej mogli się ze sobą zapoznać – powiedział podczas koncertu prof. Witalis Raczkiewicz, dyrektor III Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku.   

***

III Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku rozpoczął się 19 września koncertem. Tego wieczoru w sali koncertowej Filii AMFC wystąpił słynny kwartet smyczkowy „Camerata” (Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann – wiolonczela), który wykonał "Kwartet F-dur" Maurice Ravel’a oraz Lech Napierała – laureat II Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych, który wykonał "4 Mazurki" Romana Maciejewskiego. Na koniec zaprezentował się duet fortepianowy: Magdalena Wolanin i Mariusz Ciołko – pracownicy Filii Akademii Muzycznej w Białymstoku, którzy zagrali "Koncert na dwa fortepiany" Romana Maciejewskiego. Koncert ten został przyjęty bardzo ciepło.

III Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych – to konkurs cykliczny odbywający się co trzy lata. Pomysłodawcą tego konkursu jest Katedra Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej w Warszawie, a dokładnie prof. Barbara Halska, która jest inicjatorem tego konkursu. Niepowtarzalność i specyfika przesłuchań konkursowych sprawiają, że cieszy się on szerokim zainteresowaniem publiczności.

                  

Poza konkursem monachijskim jest to jedyny w Europie konkurs skierowany tylko do duetów fortepianowych. Szczególną atrakcją dla słuchaczy stanowią ciekawe i często zapomniane utwory wybitnych kompozytorów wszystkich epok, począwszy od baroku po dzień dzisiejszy.
- Warto przypomnieć, pokazać, odświeżyć te perełki w literaturze muzycznej – podkreślił prof. Witalis Raczkiewicz – dyrektor III Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku - podczas konferencji prasowej (16 września w Urzędzie Marszałkowskim).


Prof. Witalis Raczkiewicz (trzeci z lewej) przedstawił genezę konkursu, podkreślił jego wyjątkowość i rangę

W swoim założeniu konkurs ma również doprowadzić do wzajemnego poznania się kultur i tradycji wykonawczych Wschodu i Zachodu. Usytuowanie konkursu w Białymstoku, a więc na terenie Polski Wschodniej, bardzo sprzyja takiej idei i dzięki temu Białystok staje się naturalnym pomostem pozwalającym na swobodne przenikanie tradycji kulturowych.

W konkursie brały dotąd udział duety fortepianowe z Chin, Izraela, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi. W jury konkursowym zasiadały autorytety muzyki kameralnej, m.in. Aleksander Tamir (Izrael), Bracha Eden (Izrael)Yuri Didenko (Rosja), Barbara Halska (Polska), Witalis Raczkiewicz (Polska), Maciej Paderewski (Polska), Valery Shatsky (Białoruś), Daniel Spiegelberg (Szwajcaria), Volker Stenzl (Niemcy), Weronika Vitaite (Litwa).

Do III edycji konkursu zgłosiło się 13 duetów, a ostatecznie wzięło w nim udział siedem z nich (z kraju i zagranicy):
I. Duet Mariusz Kłubczuk i Lech Wojciech Furdyna
II. Duet Ewa Katarzyna Taratuta i Katarzyna Aleksandra Daleczko
III. Duet Sebastian Bartmann i Barbara Rieder
IV. Duet Kuni Seo i Shinichiro Kato
V. Duet Yan Shen i Jingjing Guo
VI. Duet Jekaterina Alipova i Julia Morozova
VII. Duet Jolanta Terlecka i Adam Januszkiewicz


Zdobywcy I miejsca - duet Kuni Seo i Shinichiro Kato

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: prof. zw. Barbara Halska – przewodnicząca (Polska), prof. zw. Witalis Raczkiewicz (Polska), Valery Shatsky (Białoruś), Veronika Vitaitė (Litwa), Yuri Shcherbakov (Ukraina), Yuri Didenko (Rosja), Daniel Spiegielberg (Francja), Volker Stenzl (Niemcy).

- Trudność tego konkursu polega na umiejętności grania na cztery ręce. Zgrania barwy, artykulacji tak, żeby słuchacze słyszeli tylko jeden fortepian, a nie dwa oddzielne. Słuchacze i jurorzy będą mieli okazję wysłuchania różnych młodych pianistów na tym samym instrumencie i możliwość porównania ich gry – powiedział na konferencji prasowej, przed konkursem prof. Raczkiewicz.


Laureaci III Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku

Organizatorem konkursu była Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Akademii Muzycznej w Białymstoku, władz regionalnych i Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury. Jego inicjatorką jest prof. Barbara Halska z katedry Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, propagatorka kameralistyki, założycielka i organizatorka kursów mistrzowskich oraz Festiwalu „Wakacje z muzyką” w Nowym Sączu.

Marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski był Krajowym Partnerem projektu III Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku oraz zasiadał w jego Komitecie Honorowym.

Od pierwszej edycji konkursu dyrektorem jest prof. Witalis Raczkiewicz, jeden z założycieli i kierowników białostockiej Filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, później prorektor ds. Filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także juror na wielu konkursach pianistycznych krajowych i zagranicznych.

Tegoroczna edycja konkursu organizowana była w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską złożonego do Euroregionu Niemen, który jest także patronem konkursu.

Patron medialny: Wrota Podlasia.

                            

Program III Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook